Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Masachist - Scorned
Masachist - Scorned

Polská, zčernale smrtící all-star mašina Masachist vyplodila loni svého druhého dlouhohrajícího potomka, jménem Scorned, který má myslím ambice zacloumat nejednou death metalovou duší.

Proč all-star? Protože v Masachist se sešla sestava samých starých, ostřílených mazáků, kteří obvykle smrtonosná bojiště okupují veskrze pod erby věhlasných smrtících úderek. No posuďte sami – hlavní kytaru třímá v pazourech Thrufel, který má za sebou účast v takových desekracích, jako Yattering (jejichž album Murder's Concept bylo a je opravdu zabijáckou záležitostí!), či Azarath, rytmickou kytaru a doprovodné vokály si vzal na starost Aro – jinak taky black/deathová smečka Shadows Land, basu obstarává Heinrich, smilně kopulující v Decapitated a v sympho deathových Vesania. Bicí bezhlavě otlouká Daray, jehož um jsme mohli slyšet třeba na albu Impressions in Red nestorů polské death scény Vader a na nahrávkách mnoha dalších death band a jehož využívají při svých živých show třeba i velikáni symphonického black metalu Dimmu Borgir. A do mikrofonu potemnělé vize chrčí Pig – taktéž Decapitated a taky třeba Anal Stench. Poměrně vysoká koncentrace zvučných (ba přímo nejzvučnějších) jmen, není-liž pravda? Takže pojďme se mrknout, zda tak hvězdná sestava naplnila očekávání a nahrála stejně hvězdný materiál...

Já myslím, že ano! Všichni muzikanti si do Masachist donesli něco ze svých domácích tlup, přidali porci Immolation a Morbid Angel a ve velkém společném kotli z toho pak uvařili velmi chutnou a taky setsakra výbušnou směs. Death metalový masakr, ve kterém se sem tam zhmotní černý stín black metalu, nebo jinde pro změnu řezající a trhající, ostrá thrash metalová motorová pila. Protože všichni výše jmenovaní nejsou žádní neumětelové, dočkáme se opravdu velice pestrého nářezu, plného zvratů, sól, dramatických přechodů a vyhrávek, které ovšem výsledný produkt nedrolí, jak se nezřídka stává, ale jen dusající a kupředu nemilosrdně kvapící hydru ozvláštňují a dodávají ji na smrtonosnosti. Death metal, dělající čest jak celé polské death metalové scéně, tak i všem úderkám, ze kterých vzešli jednotliví hudebníci. Vyzdvihnout musím to, jak si Masachist dokáží poradit s náladou jednotlivých kompozic - slyš třeba třetí flák Straight and Narrow Path, toť přímo esence toho úkazu, že i extrémní a brutální hudba může působit náladově. Výborně!

Zvuková stránka alba je na stejně vysokém stupni kvality, jako muzika samotná, není vlastně nic, co bych ji mohl vytknout. Někomu by snad přišla až moc čistá a chyběl by mu odér jisté podzemní zatuchlosti, já osobně si však myslím, že k tvorbě Masachist se průzračnější zvuková hradba hodí mnohem víc.

Záležet si kapela dala i na obalu, na hlavní stránce sice najdeme docela střídmý motiv, který však ve spojení s vydařeným a dominujícím logem působí naprosto kompaktně. Vnitřek bookletu je pak poměrně propracovaný a hezky krvavě nasáklý.

Jak bych tedy shrnul dojmy z této nahrávky? Ještě před pár lety, kdy jsem na polskou death scénu přísahal a kapely jako Vader, Behemoth či Devilyn se v mém přehrávači otáčely takřka denně, hodnotil bych toto album body nejvyššími. S posunem mých hudebních priorit sice nyní budu na body poněkud skoupější, což však nic nemění na tom, že Scorned je opravdu velmi kvalitní album, které můžu všem oddaným služebníkům kovu smrti jen a jen doporučit, protože si žádné opovržení nezaslouží ani omylem!

 

8/10

 

Haboš

 

Interpret: Masachist

Název titulu: Scorned

Rok vydání: 2012

Vydavatel: Selfmadegod Records

Formát nosiče: CD

Hrací doba: 38:55

Počet skladeb: 9

Země původu: Polsko

Web: http://www.facebook.com/MASACHIST


vložil: Habosh | 16.4 2013 | komentářů: 3 | zobrazeno: 1936x
Tisk
Komentáře
6 #3 Fetusik
dne duben 17 2013 12:09:41
Přesně tak! slyšet Přípravce Grillpárty v dobách, kdy člověk žral Behemoth nebo Vader,bylo by to taky žrádlo - i když do brutální vymazlenosti behemoth jim přece jen ještě nějaký ten stupínek chybí.
6 #2 Fetusik
dne duben 17 2013 12:03:11
4 #1 trbn
dne duben 16 2013 18:10:30
masochyst = příprava masa, tak to by se mi mohlo líbit :)
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se líbí uživateli:
Grinch
Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: