Většina žen začne během menstruace používat to, co jim doporučí jejich maminky. Vložkami většina z nich začíná, ale protože nejsou pohodlné a často nevydrží na místě, dochází k protečení, a to je nežádoucí. Proto je lepší pro řadu z nich používat tampony. Nikdo nic nepozná, ale problém nastane v případě, že jej v těle žena nechá déle než je nezbytné. V takovém případě dochází k přemnožení bakterií, které se volně nachází v menstruační krvi, a mohou způsobit šok, který může ohrozit dotyčnou ženu či dívku i na životě. Jde o syndrom toxického šoku, který je sice vzácný, ale může se objevit u kterékoliv ženy.

bílé kalhotky

Každá žena chce být během menstruace 100% chráněná před protečením. Pokud ale nechce používat vložky ani tampony, má na výběr už jen tři možnosti – houbičku, kalíšek a kalhotky. Houbička není příliš rozšířená, jelikož funguje podobně jako tampon, jen s tím rozdílem, že se dá vyprat a použít znova. Problém je že se někdy může špatně vytahovat. Kalíšek se musí vylévat, což ne každá žena snese, a před opakovaným zavedením je nutné ho vypláchnout vodou. Kalíšek má ale velkou výhodu v tom, že vydrží klidně i 12 hodin, takže ho stačí vyměnit po noci a po příchodu domů.

černé prádlo

Menstruační kalhotky jsou hitem posledních pár let. Jsou totiž ekologické, a to je hlavní důvod jejich propagace. Používají se opakovaně, a díky tomu se rapidně snižuje objem jednorázového odpadu, který končí ve spalovně nebo na skládce. Kalhotky jsou vyrobeny z několika vrstev, které mají za úkol jediné – pohltit veškerou krev i zápach. Kalhotky fungují velmi dobře po celý den i během spánku. Jsou zdravotně nezávadné, a proto se doporučují už slečnám od první menstruace. Doporučte své dceři nebo kamarádce ekologickou i ekonomickou náhradu jednorázových pomůcek, které nejsou vždy zcela bezpečné a funkční jak se od nich očekává.