Tubera.cz - Novinky: Kajse//kajto – Demo 2017
Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Kajse//kajto – Demo 2017
Kajse//kajto – Demo 2017

Kajse//kajto je libereckým nováčkem na poli tuzemskýho metalickýho punku zúročující zkušenosti jednotlivejch hudebníků z dalších regionálních kapel. To, že maj kluci blíž k punku než k metalu je jasný nejen výčtem kapel, kterým členové K/K prošli, ale i coverkou GG Alina…ovšem neboj, hovna se na jejich koncertech do publika neházej.

 

Alco-coma, Fasteratu, Moloco Vellocet, Cock Brutality je výčet bandů, o kterejch mi je známo, že jimi prošli čtyři liberečtí hardcore punkový nezmaři. V úplnym reálu je to tak, že do trojčlenejch Moloco Vellocet naskočil s baskytarou Dis-cent a vznikli kajse//kajto, kteří do zběsilýho punku odkazujícího na kubrickův mechanickej citrus přimíchali metlu, částečně sundali nohu z plynu a vypustili šestiskladbový demíčko dostupný „pouze“ v digitální podobě na netu (bandcamp, youtube, bandzone).

 

Aktuálně maj borci pro koncertní činnost připraveno samo víc materiálu, než dostaneš na recenzovanym únorovym demíčku, který vyšlo samo v rámci DIY…mix, mastering…vše z rukou kapely samotný. Zvukově ti nahrávka poslech rozhodně nezkazí a obal dostaneš, dle „standardů“ žánru, ostatně stejně jako texty reflektující svinstvo kolem nás, jak na celosvětový, státní i regionální úrovni (viz. track „Jak zapít smetanu“ reagující na kauzu kolem libereckýho nejen hudebního klubu Azyl). K tomuhle nemám prakticky žádnou výtku a jak je na tom třináctiminutová nahrávka po kompoziční stránce?

 

Votevírákem „Ptáci“ band u posluchače navozuje dle očekávání nepříliš veselou náladu umocněnou pomalejším tempem a náznaky disharmonický kytarový hry. Hlouběji usazenej řádně špinavej vokál podtrhuje celou hudební depresi do okamžiku zlomu, kdy nastupuje i scream společně s vyššim okatnovym číslem spojenym se zrychlenim kompozice a pestřejší kytarovou hrou. Deprese pokračuje i v následnym zářezu „Hovnořez“. Název tracku stejně jako lyrika v předchozí skladbě dávají jasně najevo, že textař má explicitní jazýček. Scream je správně naléhavej a čitelná mateřština společně s vícehlasným zpěvem vyvažuje poněkud fádní kompozici balancující na hranici hardcoru a metalu. U těhle depek je fádnost ve smyslu slova stejnotvárnosti sice žádanym trademarkem, ovšem tady mi to prostě nejde pod vousy.  Třetí štych s názvem „IV“ už díkybohu dává nudě solidníma změnama temp i poutavou kytarovou hrou na prdel…navíc má solidní potenciál rozhoupat nejednoho fanouška při živý přehrávce, což mohu vlastně i s ohledem na shlédnutej set dosvědčit. Bubeník se v rychlejších pasážích pohybuje nenuceně a odklepává to bez jakýkoli křeče, o čemž tě víceméně přesvědčí i neuvěřitelně chytlavá věc „Trial“, která představuje další zářez na demíčku. Poctivá punkovice s variabilním vokálem a textem o utrpení zvířat je pro mě i přes sofistikovanější skladby na desce jednoznačně TOPinkou. Krátký, úderný, chytlavý a uvěřitelný…super. Poslední autorskou věcí na nahrávce je skladba „Bouře“, která má stejně jako „Trial“ oktany v červenejch číslech. Hudebníci se zde pouštějí i přes prim jedoucí třeskutost skladby do bohatší kompozice a poměrně se jim daří. Slovní spojení „v píči“ se na nahrávce objevuje celkem často, tak se není čemu divit, že poslední stopa patří jednomu z nesmrtelnejch zářezů GG Alina „Die When You Die“…podanýho samo s autorskym přístupem k věci.

 

Výslednej dojem z nahrávky není špatnej, ovšem nemůžu se zbavit pachuti, nechci říct přímo začátečnickejch renonců, ale něco z tohohle tam prostě je. Na druhou stranu se jedná o demo  a pokud seš stejně jako já vášnivej sběratel hudebních nahrávek, tak je ti jasný, že všechny i leckdy kulervoucí spolky měly demonahrávky, který zaujmou pouze v souvislosti s pozdější oblíbeností kapely…Kajse//kajto je pro mě napůl cesty a bodíky navíc si zaslouží za svůj přístup k věci i povedenej zvuk.

 

6,5/10

Grinch


Interpret: Kajse//kajto

Název titulu: Demo 207

Rok vydání: 2017

Vydavatel: DIY

Formát nosiče: digital release

Hrací doba: 12:40

Počet skladeb: 6

Země původu: ČR

Web:   kajsekajto.bandcamp, facebook.com/Kajsekajto

vložil: Grinch | 11.11 2017 | komentářů: 0 | zobrazeno: 760x
Tisk
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: