Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Diligence - Abundance in Exertion
Diligence - Abundance in Exertion

Pražské death metalové úderce Diligence vyšlo před pár týdny po dvou Ep (ze kterých jedno vyšlo na CD jako self release a druhé pouze ve formátu digitálním) a třech singlech, šířených taky pouze po netu, po šesti letech na scéně debutní full album, pojmenované Abundance in Exertion. A v následujících řádcích se dozvíte výsledný verdikt, vzešlý z mého zevrubného zkoumání pod recenzentským mikroskopem.

 

První, co vás na albu určitě zaujme, je obal. Na death metalovou nahrávku nezvykle barevně jásavá variace na muchovské ženské motivy, zpodobňující dívku s lukem, je stejně jako komplet celá grafická podoba alba dílem zpěvačky kapely Dahlien, která se podepsala třeba i pod grafiku druhého alba Congenital Anomalies – Misconception. A já můžu říct, že se mi vizuální stránka alba Abundance in Exertion opravdu hodně zamlouvá. Myslím si, že tenhle obal musí na první pohled zaujmout. Ale na druhou stranu je asi fakt, že svou podobou moc do death škatule nepasuje (ale zase boří ty stereotypní klišé typu kostry, blasfemie a těla pověšená na hácích), takže by kolem něj mohl potencionální posluchač přejít bez povšimnutí. Ale to je daň za vyjetí z uniformnosti, která za tu originálnost určitě stojí! I texty v bookletu otištěné, jsou komplet dílem Dahlien a i ty se myslím povedly a provedou nás temnými zákoutími lidské mysli.

Tak a teď už konečně pojďme k muzice. Už na začátku recenze jsem napsal, že Diligence hrají death metal. Ale zapomeňte na nějaký old school nebo snad dokonce slámovačku. Kapela se prezentuje moderní, velmi technickou a instrumentálně silnou hrou, která podle mě občas zabrousí snad až do death coreových vod. Kdo čte Tuberu pravidelně, tak asi ví, že já preferuji spíše tu staroškolní podobu kovu smrti a tuhle techniku sjíždím minimálně, takže prosím moje následná přirovnání berte nejspíš s rezervou - ale pokud bych měl Diligence stylově přirovnat k jiné kapele z českých luhů a hájů, tak bych asi vytasil litoměřické Anime Torment, nebo Keep on Rotting (kteří jsou taky z Litoměřic a ve kterých taky zpívá Daniela, alias Dahlien). A pokud bych měl jmenovat nějaké zahraniční kapely, tak mi při poslechu vytanuly na mysli dvě švédské tlupy – Visceral Bleeding a Spawn of Possession. Obě zmíněné bandy používají v receptu na svou muziku stejné poměry brutality / techniky a i kytarová práce je často dost podobná. A začátek dvojky Bleeding Fractals ve mě baskytarovým výjezdem, následovaným běsnícím rifem vyevokoval vzpomínku na album Whisper Supremacy mocných Kanaďanů Cryptopsy. Ale jak říkám, v tomhle stylu příliš kovaný nejsem a vy byste třeba byli schopni vysypat z rukávu deset jmen jiných, mnohem vhodnějších kapel.

 

Co se tedy hudebních nápadů a instrumentální vyzrálosti všech členů týče, je vše v nejlepším pořádku. Ale přesto mám s Diligence jeden zásadní problém, jako s většinou podobně znějících spolků, způsobený pravděpodobně degenerací mého mozku, způsobenou letitým poslechem sewage gore a cyber grindu... Ve změti vyhrávek a rifů mi chybí nějaká základní nosná linka, na kterou by se nabaloval zbytek a která by se jako pověstná Ariadnina nit táhla celou skladbou. Takhle mi to občas přijde jako chaotické vrstvení jednotlivých pasáží jedné na druhou. Což je u Abundance in Exertion navíc umocněno dost dlouhou stopáží jednotlivých songů a tím pádem i celého alba. Prostě si po minutě kytarového běsnění nejsem schopný vybavit úvodní rif té které skladby, což je škoda, protože jak už jsem psal, muzikanti jsou Diligence výborní a jejich tvorba má sílu i potřebnou míru chytlavosti. Vyzdvihnout musím určitě i tří a půl minutovou instrumentální vybrnkávačku In Stillness, čpící snad až středověkou atmosférou (mám rád tyhle songy ala Minulosť od Sanatorium, které do zbytku alba vůbec nezapadají, ale díky své lehkosti a snad až romantičnosti jen znásobí tu brutálnost kolem), která kontrastuje s dvoukopákovým nákladem na začátku následujícího fláku Conclave of Doubts, který bych označil za nejlepší flák na desce, i díky parádní protáhlé rifovačce na jejím úplném závěru.

 

O zvuk, ke kterému nemám výhrad (je prostě monstrózní a přitom krystalicky čistý) a parádní potemnělou sinistrovskou introdukci se postaral Dan Friml (kytarista a zpěvák Mean Messiah) a jeho The Barn Studio, kde vnikly třeba i poslední nahrávky Fleshless nebo Smashing Dumplings, což jsou zvukově taky bezchybná díla. A Dan se postaral i o vydání alba, pod značkou The Barn Production, u kterých se tak Diligence honosí číslem 001.

 

No, a protože už jsem toho nakecal víc, než je zdrávo, chtělo by nějak shrnout můj předchozí tok myšlenek do jedné smysluplné věty. Diligence na tomhle albu určitě předvedli nadprůměrný výkon, kterému dám pro výtky výše uvedené 6 a tři čtvrtě bodu, což je na zdegenerovaného gore fosila, který pořádné umění neocení, velmi slušný výsledek. Dejte Abundance… šanci, třeba v něm objevíte nějaká zákoutí, která mi zůstala skryta a oceníte tak tuhle fošnu víc než já.6,75 / 10Haboš

 

Interpret: Diligence

Název titulu: Abundance in Exertion

Rok vydání: 2018

Vydavatel: The Barn Production

Formát nosiče: CD

Hrací doba: 47:26

Počet skladeb: 10

Země původu: ČR (Praha)

Web: https://www.facebook.com/diligenceband/

https://diligencemetal.bandcamp.com/


vložil: Habosh | 13.6 2018 | komentářů: 0 | zobrazeno: 303x
Tisk
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: