Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
3.5.2013 – post rock, emocore, screamo, blackened jízda v libereckém Azylu
3.5.2013 – post rock, emocore, screamo, blackened jízda v libereckém Azylu

Abych se přiznal, tak na tuto akci jsem se s dostatečným předstihem velice těšil. Čím více se ovšem blížil dotyčný datum, tím méně se mi chtělo absolvovat minimálně čtyři hodiny „plaček“. Upřímně mě tato sestava začala po velikém zlákání prostě děsit. Naštěstí jsem přislíbil odvoz kamarádům, a tudíž jsem už nemohl couvnout.

 

Do sakra narvaného Azylu dorážíme pár minut po avizovaném startu. Plakát hlásal přesně a přesně se i začalo. Stojí to sice trochu námahy, ale prodíráme se do předních pozic, abychom viděli hudební kouzla místní a dnes již celkem známé kapely DROM. Band hraje ve složení dvě kytary, basa a bicí, za kterými běží na improvizovaném plátně projekce. Blackened screamo, které kapela mastí v rámci nejvyšší jakosti je naprosto parádně nazvučené. Z libového setu bych vypíchl hlavně dvě věci. Tou první je nová skladba, která je ještě o level výše, než dosavadní tvorba kapely – úderná, propracovaná a energická smršť, jež rozhýbala i poslední jedince v publiku kdesi vzadu u mixu. Druhou věcí je závěr sklady Hrob z ledu a kamení, který pohltil zpěváka natolik, že jsem myslel, že během hraní prožívá osud Nestora, kterému je věnovaná nejen tato věc, ale i celé poslední koncepční album kapely. Zpěvák divoce mrští se stojanem s mikrákem a nechá se unášet tvorbou vlastní kapely až do úplného vyčerpání. Prostě pastva pro oči i uši. Celé vystoupení sklízí bouřlivý potlesk od zaplněného klubu. Hrát pro plný klub musí být radost a dnes se to jen tak nevidí. Samozřejmě i ostatní skladby setu byly perfektní – první posoudit nemůžu - a projekce přírodních motivů ještě umocnila zážitek z vystoupení. První kapela tedy nasazuje laťku zatraceně vysoko.

 

Alespoň část pauzy mezi vystoupeními je potřeba trávit venku, protože v Azylu začíná být nedýchatelno a prakticky se člověk nemá kam postavit. Ovšem za tu atmosféru tato tlačenice rozhodně stojí.

 

Jako druzí nastupují Safety First, kteří se propagují jako post rock. Už podle songů na bandzone je znát, že se jedná o kvalitní hudebníky, leč jejich tvorba mě nijak neuchvacuje. V polovině setu nakukuju do sálu a sleduju část vystoupení, jež mi potvrzuje výše zmíněné. Kytar je opět více a vše vede zajímavá basová linka. Hudebníci se se svými nástroji doslova mazlí a kouzlí pro obecenstvo líbivé kompozice. Aplaus je rozhodně na místě a i když není na jejich set tak narváno jako na DROM, potlesk je veliký. Více hodnotit nemůžu, takže to berte spíše jako pozvánku na jejich bandzone.

 

Čekání na dnešní pro většinu nejočekávanější kapelu ESAZLESA se protahuje a akce i s předchozí menší prodlevou nabírá skluz. Ten ovšem není nijak závratný a ve společnosti přátelských lidí pauza utíká velmi rychle.

 

ESAZLESA začínají zostra, do předních pozic je téměř nemožné se dostat, sál narvaný jak taška z Penny marketu. Energie, kterou předvedli DROM se umocňuje na druhou a tři kytary, dva vokály, basa a bicí tvoří mocnou emocore hradbu, jež strhává celé publikum. Některé i natolik, že si začínají „surfovat“ po nadšeném obecenstvu. Atmosféru mi nekazí ani loket do ksichtu, když se zapojuji do tvorby „surfařské vlny“. Zvuk stejně jako u předchozích vystoupení nemá chybu a nezbývá, než se nechat unášet tvorbou ES s velkým E. Zpěvákovi je díky bouřlivému potlesku špatně rozumět, což v součtu s mou nahluchlostí z vystoupení DROM při stání u beden má za důsledek neorientaci v setu. Tvorbu nemám až tak naposlouchanou, takže zachycuji pouze Průměrný děti historie, k čemuž kapela stvořila i tolik diskutovaný videoklip s Eliškou Křenkovou v pražském metru. Celkově je vystoupení na vysoké úrovni – hráčské výkony i nasazení jednotlivých hudebníků, ze kterých srší pot. Ovšem DROM pro mě zůstávají nepřekonáni.

 

Opouštíme vydýchaný sál a krátíme si poslední dnešní pauzu mezi kapelami u distra. Na sále už se mezitím schyluje k vystoupení WEDONTHAVEANAME, kteří startují až po půlnoci po přinesení stolu s elektronikou, kterou následně obsluhuje zpěvák těsně před pódiem. Jeho screamu asistují tři kytary a zatraceně zručný bicman. Tohle má být screamo řízlé black metalem, ale místy je to kurevsky depresivní black metal s kytarovými vichřicemi jak se sluší a patří. Nechybí ani kanonáda bicích. Zpěvák střídavě řve a odkládá mikrofon, aby mohl obsluhovat různé mašinky včetně mobilního telefonu a doplnil tím mocný sound kapely, který mě doslova rozválel. Hranice mezi publikem a kapelou neboří jen zpěvák, ale částečně i jeden z kytaristů, který taktéž sestupuje do publika. Nekompromisní nářez vybízí další pařmeny k již zmíněnému „surfingu“, takže obezřetní stále jedním okem sledují, zdali na jejich hlavu nemíří nějaká bota. Atmosféra sice slabší než u předchozích kapel, ale pro mě vystoupení získává druhou nejlepší příčku dnešního večera.

 

Vystoupení WEDONTHAVEANAME aneb NIC utíká velmi rychle, až na konci setu žasnu, kolik je hodin. Výsledný skluz je méně než hodinový a vzduch se v sále během setu celkem vyčistil. Prognózy o nej akci jara v Azylu byly zatím dle mého názoru s přehledem naplněny, ovšem v nejbližší době se tam prý má opět grindovat…uvidíme.

 

Grinch

vložil: Grinch | 4.5 2013 | komentářů: 5 | zobrazeno: 1984x
Tisk
Komentáře
1 #5 pucmeloud
dne červen 21 2013 19:05:30
som ošetřil
2 #4 Habosh
dne červen 21 2013 17:44:06
Aha, O.K. Já myslel, že když dám "přidat záložku", tak že se udělá ve slajdru pátý řádek... Vím pro příště.
4 #3 trbn
dne červen 20 2013 23:01:54
habosu, jeste jedna poznamka - nevim, jestli te neupozornuju zbytecne - mozna jsi to tak udelal jen dnes a jinak vis co a jak - pri pridavani novych slajdu do slajdru to funguje jako casovy zasobnik, tj. nove slajdy pridavej pres "pridat zalozku", ty stare se posunou dal... dnes to vypada, ze jsi upravil ty tri posledni na nove pomoci "upravit zalozku" a editaci tech stavajicich ode mne co popisovaly ty zive akce. takze priste jinak, jak pisu, at ty starsi zustanou v archivu, dekuji!
54 #2 Grinch
dne červen 11 2013 17:29:38
Pár fotek z akce:
http://tubergrinc...erec_Azyl/
4 #1 trbn
dne květen 04 2013 18:54:28
tyjo tak tuto akci ti zavidim! esazlesa ale budu mit moznost videt 17. 5. v tabore.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: