Kolagen je strukturální protein, který se nachází v našem těle, a to především v našich tkáních. Najdete ho třeba v kostech, chrupavkách, šlachách, v kůži, nehtech i vlasech. Kolagen nefunguje jen sám od sebe, funguje dobře například ve spojení s kyselinou hyaluronovou, elastinem, vitamínem C podobně. Kromě toho, že sám je protein, pomáhá vytvářet i další důležité proteiny v našem těle, jako je třeba keratin, který je velmi důležitý pro naše vlasy, nehty i kůži.

kolagen

Naše tělo přirozeně produkuje kolagen. Napomáhají tomu například potraviny bohaté na kolagen, jako jsou vývary z kostí, bílkoviny v podobě ryb, různých druhů masa a podobně. Naopak,e xistuje mnoho věcí, kterými kolagen obsažený v těle poškozujete a snižujete jeho produkci, což je třeba kouření, nadměrné pití alkoholu a nebo vystavování se slunečnímu záření bez toho, abyste se chránili ochranným krémem s SPF.

K tomu, aby vaše tělo kolagen správně produkovalo, potřebuje mnoho různých látek. Mezi ně řadíme:

Vitamín C

Vitamín C není dobrý jen pro produkci kolagenu, ale je třeba dobrý i na naši imunitu, pomáhá nám při chřipkách, nachlazení a podobně. Vitamín C najdeme především v ovoci, jako jsou citróny, pomeranče, grapefruity, pomelo a podobně. Najdeme ho ale také v zelenině, jako jsou třeba červené papriky, rajčata nebo mrkev.

pomeranč

Zinek

Zinek podporuje imunitu a má blahodárný vliv na naši pleť, doporučuje se třeba užívat těm, co trpí na akné. Zinek najdeme v nejrůznějších potravinách, nejvíce asi v masu, jako je hovězí, vepřové nebo jehněčí. Dále ho najdeme v mořských plodech a luštěninách, například čočce nebo fazolích. Najdete hot také v oříškách a semínkách.

Měď

Také měď potřebujeme pro správnou tvorbu kolagenu. Tuto látku najdete v syrovém kakaovém prášku, semínkách sezamu, vnitřnostech a také různých luštěninách, třeba čočce.