Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Syk - Atoma
Syk - Atoma

Hudba italských Syk, nově vzniklé kapely, založené členy psycho-grindových Psychophagist, je tak odlišná od toho, co běžně poslouchám, že jsem po prvním poslechu intenzivně přemýšlel o tom, nemám li CD poslat některému z redakčních kolegů. Pak jsem si ale řekl, že nebudu srab a Atoma naposlouchám a alespoň pár větami načrtnu, jaké dojmy že se mi pod vlivem této placky rodí v hlavě. Když mi Ossie nahrávku posílal a já mu pravil, že Psychophagist moc nemusím, tak mi doslova odpověděl: "Ale bacha, Syk je industriálnější, to už není psycho grind core! Je tam slyšet Godflesh, Scorn či Diamanda Gallas..." A já si říkal, no potěš – Godflesh znám leda tak podle jména a ty druhé dvě kapely neznám pro jistotu vůbec, to zase bude otevření se novým hudebním stylům. A taky že ano. Ale že bych z toho byl moudrý, to tedy ne.

 

Ty vole, co to je, vždyť tohle se nedá vůbec poslouchat, vždyť to je čtyřicet minut totálního trýznění ušních bubínků, vypni to už... Ale ne, nic nevypínej, počkej! Vždyť ten absolutní minimalismus, neměnné tempo a muzika, která ti užírá mozek zaživa, jak je chorá, ultimátně depresivní a černočerně temná, a do zpitomnění opakuje jeden a tentýž rif stále dokola, je vlastně docela fajn. Jasně že ne tedy vždy, na tohle musí mít člověk to správné rozpoložení mysli a udělat si na poslech čas, hlavně si to nepouštět jen jako kulisu k práci! K práci? To bych se tak akorát zmrzačil, poslouchat u práce tohle. Nebo bych si to spíš šel někam hodit! Už jen ten zpěv! To není zpěv, to je monotónní úpění ženy, pečené pomalu zaživa na rožni, co mi drásá uši ještě víc než celá ta muzika. A mohl bys mi říct, jaký zpěv by se podle tebe do tohohle toho hodil víc, než tohle hysterické ječení šílence zašněrovaného do svěrací kazajky ve vypolštářované cele? To ti teda nepovím, ale tohle je fakt hrůza a něco, co už nemusím do konce života znovu slyšet. Ale vydrž, dej tomu ještě šanci, třeba tě to ještě chytne. Tak to pochybuju, vždyť mám co dělat doposlouchat to až do konce, natož že bych snad sebral dost odvahy pustit si to ještě jednou! Nebuď máslo, neremcej a poslouchej. Ne, je to pořád stejné, tohle prostě není muzika pro mě. No ale ostatním se to líbí! No a co, že Turban i Grinch slintají blahem, ti taky jásají nad kde jakou nesmyslností... Ty jsi opravdu hrozný barbar, pro tebe je umění škoda. Pro tebe je dobrá opravdu leda tak ta gorová tupa tupa primitivnost, umca umca do zblbnutí... Co pindáš, copak teď poslouchám jen gore a nesnažím se sahat i do jiných hudebních škatulí? Hmmm... No a co bys teda řekl alespoň k nehudebním stránkám alba? Ale jo, zvuk to má jako víno, industriálně noisová hradba, že má člověk pocit, že je svědkem vteřiny nastalé před velkým třeskem, kdy byla celá masa vesmíru nahuštěna do jednoho bodu. A není ta hradba tvořena spíš muzikou než zvukem? Podívej, nesnaž se mi vnutit myšlenku, že se mi to nakonec přeci jen líbí, když se mi to prostě nelíbí a tečka! Dobře, dobře, už mlčím... Takže zvuk je podle tebe tedy v pořádku. Co obal? Obal? No to je klasický L'Imphanilácký digipack, velice vkusný, s jednoduchým námětem, který se ale k takovéto psychárně hodí velice dobře a navíc krásně koresponduje nejen s názvem alba, ale taky s celým konceptem kapely. Mrkni na texty, však tam se to polemikami o nekonečných dálavách kosmu, nanorozměrech vesmírů v každém atomu a jejich konfrontaci s bohem jen hemží.

 

No a jak to teda ohodnotíme, když nejsme schopní se shodnout? No vím já? Za mě maximálně trojka, tohle jde vskutku úplně mimo mě a zhola nic mi to nedává. Tak to za mě tak osm z deseti, protože to dle mého na sto procent plní ten účel, kvůli kterému to ta italská čtverka stvořila. Prostě aby tě to rozválcovalo a vhodilo tě to do naprosté nicoty, kde neexistuje čas ani prostor, takže ti to vyřadí veškeré rozumové pochody a v hlavě ti zbude jen obrovská černá díra zmaru a deprese. Tak to je průměrem zhruba pětka – takže tedy 5/10? To asi ne, to vůbec nevypovídá o tom, jak moc se v tobě ty pocity ze Syk hárají... Tak že bys to tentokrát nechal bez ohodnocení s vysvětlením, že se necítíš být kompetentní k tomu, tohle jakkoliv obodovat? Ano, to bude asi nejlepší!

 

A ještě jedna věc! No, copak zase? Nebude ta recenze úplně trapná, když si tady povídáš sám se sebou, ty jeden magore? Ale vždyť to stejně nikdo nečte a těch pár zasvěcených už je od tebe zvyklých na ledacos, tak jaképak strachy, milášku!

 

-/10

 

Haboš

 

Interpret: Syk

Název titulu: Atoma

Rok vydání: 2014

Vydavatel: L'Imphantile  Collective

Formát nosiče: CD-digipack

Hrací doba: 41:38

Počet skladeb: 7

Země původu: Itálie

Web: https://www.facebook.com/syk.official?fref=ts


vložil: Habosh | 13.8 2014 | komentářů: 8 | zobrazeno: 2346x
Tisk
Komentáře
4 #8 trbn
dne srpen 27 2014 09:39:21
potrebuju to s certifikatem overeni pravosti a peceti s erbem setha samotneho
2 #7 Habosh
dne srpen 26 2014 18:16:17
To mi chceš říct, že si zrovna tohle nejsi schopný nakreslit na triko ty sám fixou, jo, ty Boo?!
4 #6 trbn
dne srpen 25 2014 21:22:04
to mi smrdi putnamem :) taky je tam "weedman pidoras" mimochodem - shanim tricko impaled northern moonforest - nevi nekdo?
2 #5 Habosh
dne srpen 25 2014 17:11:29
tr00 kvlt christraping blaek metel with the most blasphemous lyrics written by misanthropik satanists under a freezing m00n in the most frostbitten forest of eternal darkness in norway while they sacrifice goats in the most inverted altar to ablazagorthlas - takto otagováno na last.fm
6 #4 Fetusik
dne srpen 14 2014 17:59:38
ta dalila sama o sobě je nějak moc avantgardní, to už zavání kavárenským uměním :) si dám radši bigbít
4 #3 trbn
dne srpen 14 2014 15:36:56
54 #2 Grinch
dne srpen 14 2014 06:49:13
Kvalitní originální muzika (narozdíl od Psychophagist), recka napsaná taky originálně (palec hore) a jak píšeš Grinch nad tim slintá (hlavně vokální složka je naprosto uchvátná)...takže prozatím 8/10 (až po uši mě to zatím nesežvejkalo).
4 #1 trbn
dne srpen 13 2014 18:26:26
no ty kravo, tys' to teda uchopil! :-) gut!
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se líbí uživatelům:
trbn, Fetusik, Grinch
Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: