Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Rozhovor s Necrocockem
Rozhovor s Necrocockem

Představovat čtenářům Tubery Tomáše Kohouta alias Necrococka je myslím úplně zbytečné, už jsme tu o jeho albech napsali dost a dost a nikdy jsme chválou nešetřili. Protože od vydání Houbařského alba už uplynula dost dlouhá doba, rozhovor se samozřejmě motal kolem nových nahrávek Necrocock i Kaviar Kavalier, ale dostali jsme se i k reunionu Master's Hammer nebo jeho zálibám. Dámy a pánové, seigneur Necrocock!


Čau Tome, na začátek taková ta obligátní otázka, jak se máš a kde jsi třeba byl naposledy na procházce, či na výletě? A vzhledem k tématice posledního alba – chodíš i v zimě na houby?


Ahoj, mám se báječně. Vyloženě programově na houby nechodím, ale dost často při lesních výletech houby nacházím a sbírám do svého skládacího košíčku. Nejčastěji je to teď v zimě penízovka sametonohá, nebo různý kržatky a třepenitky, které si občas okořenim žaludicí žlutou, nebo kráterokrčkou třešňovou.

 

Teď neustále výletuju v křivoklátských lesích, coby inspiraci pro vznikající nové detektivní Necrocock album, jehož příběh se odehrává právě tam. Nedávno jsem objevil v jedný trampský putice ve Zvíkovci za hajzlem staré rozharašené harmonium, na které jsem pod vlivem rozvášněných emocí složil přenádhernou melodii, která nás bude provázet celým albem.

 

Než pořádně začneme s rozhovorem, položím ti jednu trošku záludnou otázku – náš webzin se profiluje především jako death metal / grind core / gore grind plátek, ale z Tvojí tvorby si všichni bez výjimky ukapáváme do spodního prádla.  A vím i o spoustě dalších fanoušků extrémnějších žánrů, kteří Tě žerou. Čím myslíš, že to je, co na Tobě vidíme, když vlastně stylově obýváš úplně jinou galaxii? A jakou stylovou nálepku bys vlastně svým projektům přiřkl a jak bys je popsal někomu, kdo o nich „nemá páru“?


Nejspíš to bude tím, že mi jde především o atmosféru a náladotvornost. Má hudba je protkaná duchem dráždivé temnoty a sladkobolnosti, který dovede nitra citlivých lidí silně rozjitřit, a lidi se pak do mé hudby zamilovávají.

 

No a teď už konkrétněji: Před pár týdny jsi vypustil ven první singl z připravovaného nového alba Kaviar Kavalier – Exstirpace Karunkuly, takže předpokládám, že je vydání nového KK alba na spadnutí? A zároveň ale pracuješ i na novém albu Necrocock – takže se letos můžeme těšit na dvojitou nálož made by Necrocock?


Ano. Úplně na spadnutí to není, ale takto s tím počítám. Letos vyjdou obě alba.

 

Zatím co u KK je koncepční linka napříč nahrávkami víceméně neměnná (i když se taky každé album drží určitého směru), každé Necrocock album je věnováno něčemu jinému. Tentokrát by to měl být nějaký zhudebněný detektivní příběh, už máš jasno v tom, jak se bude nové album jmenovat?


Možná Křivoklátské martyrium, ale může se to ještě mockrát změnit.

 

Podle čeho si témata na jednotlivá alba vybíráš, je to podle toho, co na Tebe momentálně intenzivně působí, nebo si to celé v hlavě skládáš kousek po kousku delší dobu?


Teď v případě Křivoklátské desky na sebe nechávám hodně působit tamní krajinu a hluboké lesy, ve kterých se mi zjevují krásné a zadumané melodie a všelijaké příběhy.  První, nejtemnější skladby z alba teda vznikly spíš třeba v Beskydech, nebo na Slovensku ale pak jsem ucítil volání rodných hvozdů a příběh teď přesouvám tam. Ten kraj dobře znám a dobře se mi pracuje s místopisností a baví mě během vyšetřování opěvovat skutečná místa, na kterých jsem si již v dětství představoval, že by se tam mohlo něco zlého stát.

 

Naopak u KK jsem se teď vykašlal na přílišnou stylizaci a skládám, co mě zrovna napadne.

 

Dříve vycházela alba KK a Necrocock střídavě, což jsi porušil až s posledními dvěma alby, protože rok po sobě vyšla Hudba z Psychiatrických Pavilonů a Houbařské Album. Bylo to střídání záměrem, a pokud ano, tak proč to vybočení? Anebo to prostě tak vycházelo náhodou?


Vyšlo to tak náhodou. Prostě rostly hodně houby a ja jsem svou houbařskou sezónu a celoživotní mykovášeň jednoduše zhudebnil.

 

Když se ti v hlavě líhnou hudební nápady, máš hned jasno, jestli to bude skladba pro KK nebo pro Necrocock? Já osobně si totiž myslím, že i když se oba tvé projekty ve finále dost liší, některé ze songů by se s pozměněnými aranžemi mohly objevit na albu toho druhého. A stalo se už třeba, že jsi nějakou skladbu původně určenou pro jeden projekt přetavil ve skladbu pod erbem druhého?


To je fakt.  Zrovna teď jsem u jedný melodie trochu váhal, kam ji dát. Ale všeobecně platí, že pomalejší a temnější melodie patři do Necrococka a zlověstná sexuální rozjařenost a hravost do KK.

 

Poslední dvě alba vyšla ve formě digipack CD. Dočkáme se i KK alba v digipacku? Sice je to pravda trošku méně praktické balení, ale grafické stránce to (v drtivé většině případů) přidá neskutečně.


Obě alba určitě vyjdou na digipacku. Zamiloval jsem si jejich výpravnost a neomezenost ve stylizaci.

 

A co takhle Necrocock a KK vinyly? LP desky jsou teď zase hodně populární a vím, že se tě na to lidé dost ptají, jestli nechceš začít vydávat svá alba i na vinylu.


Chci, ale pořád se ňák nemůžu dokopat k produkci. Radši energii věnuju tvorbě nové hudby.  Teď už jsem se pustil do příprav vinylů, ale zas mě smetla silná inspirační vlna a baví mě věnovat se naplno nové tvorbě. Ale doufám, že se do konce roku k vinylům taky dostanu.

 

Teď bych se na chvíli věnoval sestavě. Na posledních albech se ustálila sestava na vzorci Tvoje maličkost, Sambar na base a Pitterling za bicími (plus samozřejmě hostující muzikanti a zpěváci – no, spíš zpěvačky). Dá se říct, že se Sambarem a Pitterlingem už tvoříte stabilní tým, nebo se sestava na budoucích albech může zase změnit? A zmínit samozřejmě musíme i Pavla Marcela, ten má dozajista taky vliv na to, jak nakonec nahrávka zní, že?


Ano. Marcel je naprostá nezbytnost pro výslednej zvuk, a aby vše znělo, jak si sám představuju. S nikým jiným to nejde a nikdo mé hudbě nerozumí jako on.  Sambar je zas naprosto submisivní a zahraje, co mu řeknu a rád se při jeho nahrávání basy dobře bavím J, ten je taky nezbytnej. Bez jeho broukavé basy to nejde.  Bubeníka volím vždy ňák podle nálady.  Tentokrát na KK bubnuje Honza Kapák a na Necrocockovi  Morfeus.  Mé zpěvy budou často na obou albech doplňovat hlasy dvou zcela protichůdnejch zpěvaček, jeden zralej a druhej v rozpuku a možná ještě někdo.

 

A jak to funguje při nahrávání – jsi despotický šéf, nepřístupný jakékoliv diskuzi, nebo je to o dialogu, kdy ti můžou ostatní říct: „Hele tady bych to udělal jinak!“ a přispívají tak k finální podobě díla?


Mám rád během práce zpětnou vazbu a rád si nechám poradit.  Taky záleží, kdo mi radí a jaké maj jeho názory u mě váhu. Většinou mi lidi radí jen samý blbosti.  Poradit si nechám vpodstatě jen od své ženy. Despotickej nervák bejvám jen u natáčení klipů.  Chtěl jsem původně sestříhat film o filmu se záběry z natáčení Houbového Tomáše, ale jsem tam natolik šílenej, zlej a odpornej, že jsem to nakonec zavrh. :DLesní Hudba měla být původně čistě instrumentální. Láká tě udělat album úplně bez zpěvů?


O to se pokouším pořád, ale vždycky mě pak k tomu napadne ňákej pěknej, vlezlej text a je po instrumentální představě.

 

Houbařské Album provázela do detailu vyšperkovaná prezentace – mám tím na mysli fotografie účinkující sestavy v kostýmech s rekvizitami atd. Můžeme se na něco podobného těšit i na novém albu? Jako třeba na Necrococka stylizovaného do podoby Sherloka Holmese, nebo tak něco?


Určitou představu mám. Teď to bude vypadat jako tvůj nápad.  Jo, něco takovýho chystám. :D

 

Můžeme teď na chvíli zabrousit k Master’s Hammer? Koncertního reunionu se neúčastníš a kytarové party po tobě převzal Blackosh. To fakt to živé hraní tak nesnášíš? Nebo jaký je přesně důvod, že odmítáš s kapelou (nejen s MH, ale třeba i s Kaviar Kavalier) vyjít na pódium? Přeci jen – Master’s teď vyprodávají kluby, jezdí po světě, sklízí ovace – nelituješ teď svého rozhodnutí třeba trošku? Anebo se o současné dění kolem MH nezajímáš a jde to celé úplně tak nějak mimo tebe? S Františkem jste, předpokládám v kontaktu pořád – spolupracuje s tebou na grafice tvých alb atd.


Nelituju vůbec.  Jejich koncerty občas okrajově zkoukávám na youtubu, a jsem pak vždy moc rád, že jsem do toho nešel. Je to přesně to, co mě vůbec nebaví a ani trochu nepřitahuje. Teď mě zrovna lákají na jihoamerický turné, ale když si představím to martyrium kolem, přesuny, zkoušky, disciplína, kocoviny, ponorka, furt stejný xichty kolem a ještě dokola vomílat 20 let starý skladby.… kdepak. Fandím jim, ale budu se toho zúčastňovat nadále jen studiově.


 
Za pár dní vyjde MH nové album Fascinátor, u kterého Franta avizoval, že je po mnoha letech nahrávané v živé sestavě. Znamená to tedy, že ses Ty tentokrát do tvorby alba už vůbec nezapojil? (Otázky jsem Tomovi posílal pár dní před vydáním Fascinátora, teď už je odpověď jasná, ale pro celistvost textu jsem ji tu přeic jen nechal...)


Ale zapojil. Na celém albu umocňuju náladu svými necrochoiry, dotvářením harmonií a jako vždy pomáhám coby dramaturgický poradce.

 

Tak a teď bych se chvilku rád věnoval Tomáši Kohoutovi samotnému. Moc rád cestuješ. Je nějaké místo (ať už v rámci exotiky anebo třeba i jen v rámci naší republiky), kam by ses moc rád podíval, dlouho to plánuješ, a přesto jsi ho ještě nenavštívil?


Těch míst je spousta.  Ňákej extra sen vyloženě nemám, ale zrovna teď za pár dní odlétám poprvé do Barmy, tak se moc těším.

 

Jsi bezesporu labužník a vyhledavač nezvyklých krmí, což dnes a denně dokazuješ na svém Fb profilu. Máš rád i nezvyklá jídla (narážím na ty fotky pečených psích hlav, pavouků, nebo třeba na video, kde si pochutnáváš na Oskars Surströmming), která by si asi leckterý člověk rád odpustil. Existuje nějaká hranice, že bys už nějaký pokrm nepozřel? Třeba tradiční nápoj indiánů Chicha bych si já určitě odpustil…


Tak to já zas rozhodně ne.  Miluju poznávání nových chutí, coby jedno z největších dobrodružství. Chci ochutnat vše, třeba včetně lidského masa. Asi bych se zdráhal ochutnat jídlo, které by mi mohlo přinést smrt. Třeba fugu ryba a tak.

 

A je nějaké typické české jídlo, které máš nerad? Rozuměj – jako že by třeba z tohoto rozhovoru vyplynula na povrch fantastiky pikantní informace, že Necrocock nemá rád zemlbábu…


Tu zrovna miluju.  Nemusím moc rajský polívky a takový ty lečovitý blivajzy, jinak fakt nevím. Mám rád v podstatě všechno, pokud je to z kvalitních surovin a není to mdlý. Nerad jím hlavně u mladých maminek ty jejich nemastný, neslaný, neochucený srágory jakoby ze školky. Blééé.

 

Doma máš poměrně velkou sbírku vycpanin. Jsou to jen preparáty, která jsi od někoho dostal / koupil, nebo se i ty sám věnuješ taxidermii?


Všechny vycpaniny jsou od cizích taxidermistů. O pár preparací jsem se taky v minulosti pokoušel, ale buď se mi nepovedly, nebo mi časem shnily. Vzpomínám si na krtka, který vypadal ve finále jako prapodivnej mravenečník, nebo na jednu krysu, ze který jsem pak málem zešílel strachy.  Chtěl jsem si udělat ze svého psa stojánek na hole s lampičkou, ale radši jsem ho nakonec důstojně pohřbil v zahradě. Možná se k tomu někdy v dalekém stáří vrátím.

 

Neméně početnou kolekci vlastníš, i co se týče slunečních brýlí, bez kterých si Tě ani vlastně neumíme představit. Máš přehled, kolik těchto (povětšinou neskutečně elegantních) ochran očí vlastníš?


Řek bych, že pořád ňák tak stejně.  Brejle odchází, lámou se, ztrácej se a kupují se nové. Já je nesbírám, ale spíš neustále doplňuju a většinou jich kolem roku na hlavě točím tak 5-6.

 

No a to by bylo z mé strany asi všechno, pokud jsme opomenuli cokoliv, co bys rád zmínil, tak směle do toho! A já Ti poděkuju za rozhovor a poprosím o pár posledních slov. Měj se skvěle a těším se na Tvá nová alba!


Díky. Ještě bych to celý jednou shrnul. Takže dělám teď souběžně na dvou albech.  Necrocock bude místopisná, snová, temná, lehce mysteriósní  detektivka z Křivoklátských hvozdů, plná zázračných, srdcervoucích melodií a Kaviar Kavalier bude nekoncepční mix většinou svižnějších songů s explicitní tématikou. Budou tam například příběhy  ze školních záchodů, na které chodívaj i dědci, příběhy o inkontinenci,  neprůchodnosti střev, opět o doggingu u Opatovických rybníků, bude tam i pár skutečnejch lovesongů a příběhů z mého  současného životního údobí. Bude to krása.

 

Otázky pokládal: Haboš

Na otázky odpovídal: Necrocock

Realizace rozhovoru: únor 2018

Web: http://www.necrocockworld.com/

 


vložil: Habosh | 20.2 2018 | komentářů: 0 | zobrazeno: 1034x
Tisk
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se líbí uživateli:
Fetusik
Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: