Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Red Fang - Whales and Leeches (Deluxe Version)
Red Fang - Whales and Leeches (Deluxe Version)

Pojďme se podívat na zoubek téhle dva roky staré novince portlandských titánů stoner-rockového (a možná obecně rockového) eklekticismu.


Přiznám se, že předchozí tvorbu Červeného tesáku neznám nijak důvěrně, asi mě tak úplně nechytla, i když špatnej názor jsem na ni nikdy neměl, ale nad Velrybami a pijavicemi (poslouchám výhradně Deluxe Version, páč „deluxe“ se ke mně hodí) už si chrochtám nějaký ten pátek, abych o nich mohl ztratit pár slov.

 

Nevím, jak moc by s tím souhlasili sami Red Fang, ale na mne působí jejich tvorba od začátku celkem nepůvodně, spíše skutečně jako jakási mozaika toho nejlepšího, co se v žánru urodilo, a skoro mi připadá, jako by to byla vizitka bandy – Red Fang coby jacísi rockoví komedianti-kejklíři, s lehkostí sobě vlastní si pohrávající s odkazem „předků“ (uvozovky jsou namístě, jelikož jde spíše o současníky: Mastodon, Orange Goblin, Black Tusk, Kyuss, Melvins a mnozí další stoner-rockoví, stoner-punkoví a prog-sludgeoví jezdci).

 

Ať už je tohle kejklířství skutečně jejich programem, či nikoliv, tak se jim rozhodně daří, jak ukazuje právě deska Whales and Leeches, kde jsou veškeré ingredience skloubeny s fortelem, citem pro věc a očividným (resp. ušislyšným) nadšením. Deska má poctivý, řádně rozpařený koule a borci do toho jdou naplno – s přesvědčením, beze studu... a s nadhledem! Nadhled, to je ostatně to, co tuhle bandu (vedle až dechberoucí porce muzicírského talentu) od začátku charakterizuje, a to bez debat. Občas, konkrétně u některých klipů, jsem měl dojem, že je možná toho nadhledu až trochu moc a přechází se do zbytečného pitvoření, ale co se týká klipu Crows in Swine k téhle desce, tak ten je dokonalost sama, a mohu ho jen vřele doporučit. (Přístup k němu z bc profilu kapely – odkaz níže.) Kdyby se další sebe-prezentace bandu nesla v tomhle duchu, byl bych jedině spokojen.

 

Předností desky je rozhodně její pestrost a variabilita. Líbí se mi nakonec i obal, jakási mnohavýznamová koláž, která s pestrostí obsahu zdárně koresponduje. Zvuku není co vytknout, riffy, vyhrávky i bicí mašinérie jedna radost a nad suverénním projevem zpěváka, který střílí ozzyovské party jen tak od boku mezi tuctem jiných osvědčených doomových i rockenrolových rejstříků, lze jen žasnout (ve válu Dawn Rising ho, mimochodem, jako host doplní další americký slavík, Mike Scheidt z kultovní stoner-doom bandy Yob).

 

Ne náhodou jsou Red Fang dávno zapsáni mezi nejlepšími, u Relapse Records, a pro mne je Whales and Leeches za poslední dva roky kůň číslo jedna z této stáje.

 

 

8,75/10


Fetusseek

 

 

Interpret: Red Fang

Název titulu:  Whales and Leeches (Deluxe Version)

Rok vydání: 2013

Vydavatel: Relapse Records

Formát nosiče: digital a další

Hrací doba: cca 49 min.

Počet skladeb: 13

Země původu: USA

Web: https://redfang.bandcamp.com/album/whales-and-leeches-deluxe-version

vložil: Fetusik | 28.7 2015 | komentářů: 1 | zobrazeno: 1683x
Tisk
Komentáře
6 #1 Fetusik
dne září 10 2016 20:06:53
Výbornej novej klip: https://www.youtu...nhCxVy5pfs
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se líbí uživateli:
Grinch
Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: