Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Portal - Vexovoid
Portal - Vexovoid

Originální australští death-metalisté Portal si skutečně nemohli zvolit příhodnější název kapely. Vexovoid je jejich již čtvrtým full-length portálem do jiných světů (a o pozvánku do růžové zahrady se samo sebou nejedná).  

Portal bývá nálepkován jako experimentální death-metal, ale to může být celkem zavádějící. Nejde tu o žádné skutečné experimenty, progresi nebo avantgardní výstřelky, ale spíše o jiný přístup k žánru, který je dávno známý, ve vlastních pekelně smradlavých drahách celkem zastydlý – a to o přístup ze strany ambience, náladotvornosti (přístup typický častěji pro post-žánrové kapely), než ze strany headbangability (melhlavujícnosti, mám-li k vlastnímu anglickému novotvaru připojit i volný, leč půvabný český překlad).  

Cílem Portálu opět zřejmě nebylo vytvořit album, u kterého byste si urvali palici nebo zlámali hnáty následkem zběsilého tance, jako spíš uhníst materiál vtahující posluchače, pokud to můžu říci tak pateticky, do jiné dimenze, kde by mohl svou existenci - namísto do šířky, výšky, hloubky a času - pohodlně rozprostřít do rozměrů definovaných obludností na jedné straně a psychopatií na druhé.    

Proč melu takový kraviny? Abych co možná nejspíš přiměl posluchače k tomu, aby alternativní death kapely Portal neposuzoval kritérii deathu nealternativního. Připadá mi totiž, že jde o svého druhu „ambient“ vyjadřovaný deathovými postupy, obdobně tomu, jak nedávno recenzovaní čeští Infernal Blaze na albu Veiled Signals nakládají s black-metalem (u nich každý nemusí souhlasit, nicméně myslím, že alespoň s C. K. jsme se shodli, že to tak při poslechu působí).

O jaké postupy se u Portalu jedná, vzato konkrétně a technicky? Kdo má rád Immolation v jejich marastnějších, špinavějších polohách, přijde si na své. Tu a tam zaslechnu i blasfémie Chorobného Anděla a vlivy nejedné další zavedené chásky. Nicméně obě zmíněné kapely jsou oproti Portalu, s nadsázkou řečeno, líbivý popík, nehledě na to, že celá bubáckost Portalu je na mnohem abstraktnější, a tedy – hegeliánsky vzato – vyšší úrovni. Zde je líbivost přiškrcena k nejnutnějšímu minimu, zvuk je zrůdný a nekonkrétní stejně jako obal alba, kytary podlazené, neustále hoblující, bicí odporně zahuhlané, většinu času sypající nebo kotlující (časté a pro DM netypické užití kotlů je pro práci bicích na tomhle albu charakteristické). Vokál sem sedne jak ta jedle, ale co se mne týká – když už má jít o experiment nebo alternativu, mohl by být experimentálnější nebo alternativnější.

Hodnotit Vexovoid v určité škále je pro mne celkem oříšek. Není to jednoduchá muzika pro každou příležitost... A rozhodně se mi nestalo, že bych po dohrání alba měl toho bordelu ještě málo a žádal si opakování. Být album o deset minut kratší, možná by to ani nevadilo. Nicméně originalitu je třeba ocenit a po úvaze myslím, že libová abominálnost, která dýchá z drážek Vexovoid si nezaslouží méně než 8/10 (nejspíš ale ani více).

Mimochodem, Vexovoid vyšel u Profound Lore, jejichž bandcampový profil je studnicí rozličných vysokojakostních zajímavostí, ihned k poslechu (i když právě Vexovoid zatím bohužel chybí).

8/10

Fetusík

 

Interpret: Portal

Název titulu: Vexovoid

Rok vydání: 2013

Vydavatel: Profound Lore Records

Formát nosiče: CD

Hrací doba: 35:03

Počet skladeb: 7

Země původu: Austrálie

Web: https://www.facebook.com/PORTALDEATH

vložil: Fetusik | 15.4 2013 | komentářů: 8 | zobrazeno: 2330x
Tisk
Komentáře
6 #8 Fetusik
dne únor 14 2014 01:26:50
Vexovoid už je konečně taky na bandcampu: http://profoundlo...m/vexovoid
4 #7 trbn
dne duben 16 2013 21:23:37
tak ten slajdr teda zejtra no...
4 #6 trbn
dne duben 15 2013 21:33:01
zitra vecer udelam novy slajdr
6 #5 Fetusik
dne duben 15 2013 19:18:05
maji ale specifickej zvuk - dost záleží, na čem se to poslouchá. v jedněch mejch sluchátkách je to neposlouchatelnej hegeš, ve druhých pastva
6 #4 Fetusik
dne duben 15 2013 18:31:21
já s ní mám problémy hlavně v tom, abych ji doposlechl pokaždé celou.nadšení, které naskočí vždy s prvními tóny, po nějaké době poslechu opadá, ale hezký to teda je,to jo :)
4 #3 trbn
dne duben 15 2013 18:27:15
a libi se mi ten text i ta deska, ta hlavne!
4 #2 trbn
dne duben 15 2013 18:23:24
kurva to se mi libi! :))
6 #1 Fetusik
dne duben 15 2013 18:12:30
Tak tady máš nějakou tu recku, vedoucí. a koukej teda aspoň kliknout na "To se mi líbí"!!! :)
http://profoundlo...dcamp.com/
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se líbí uživatelům:
Habosh, trbn, Grinch
Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: