Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
NTEY Deathfest 2017
NTEY Deathfest 2017

Tradice je prostě tradice a tradicí už se dá nazvat třetí návštěva indoor brutal gore / grind / slam / death festu v zámeckym areálu v Horní Libchavě, co bys kamenem dohodil od Český Lípy v Severních Čechách.

 

Jen pro pořádek uvádim, že se jednalo o čtvrtý ročník týhle párty, která ač se striktně drží slovíčka „indoor“ změnila s druhym ročníkem místo konání z Libouchce v Ústeckym kraji na zmíněnou Libchavu v kraji Libereckym. Krom týhle změny fest stále hledá ideální rozvržení porce uvedenejch hudebních stylů v podání kapel z různejch koutů světa mezi dva nebo tři dny, což sis, pokud si tam byl, osobně mohl vyzkoušet. Já osobně se přiklánim k dvoudenní akci s hudebním programem od dopoledních hodin, jelikož tři dny, kdy se hraje od poledne či od odpoledne jsou prostě na mě moc dlouhý.

 

Letos se organizátorům i přes poměrnou nepřízeň osudu podařilo v rámci danejch možností vše zvládnout v rámci profesionálnosti osobě hlavního pořadatele Vládi Prokoše z Fleshless vlastní, ale o tom později.

 

Na akci sme dovalili, jak je u nás zvykem ihned na první kapelu a to ještě s dostatečným předstihem, abychom mohli omrknout areál, pozdravit kámoše, který potkáš s ohledem na jejich bydliště pouze na akcích většího/tohoto typu a nasát nefalšovanou fesťákovou atmosféru, na kterou sme se po kurevsky dlouhý zimě už zatraceně těšili.

 

S hodinovym skluzem kvůli absenci jedný z kapel čtvrtečního programu vyběhli na pódium domácí zástupci moderního death metalu s takovou tou core příchutí. Osobně nejsem úplnym příznivcem týhle moderny, ale ANIME TORMENT jsem na živo už nejednou viděl, takže jsem věděl, do čeho jdu. Nevim, jestli byl na vině čtvrteční ne zrovna dvakrát vydařenej zvuk, ale jejich set mě minul jako výhra eurojackoptu. Borci leč nehrajou úplně můj TOP styl, ovšem nejsou rozhodně žádný amatéři a svoji produkci servírovali s dávkou profesionality a co si budem povídat, otevírat akci není prostě žádný bájo. Pokud fandíš moderně, určitě na ně mrkni, protože stejně jako u slam death metalu, moje postřehy nemůžeš brát jako fakt, přes kterej nejede vlak. Jako fakt, přes kterej nejede vlak, však můžeš vzít to, že další kapela PERFECITIZEN patří k tomu nej, co v našem českym rybníčku máme, ovšem nazvučení poslalo jejich blastcore kompozice a snahu je do diváků nahustit těžce do kopru. Škoda jako hrom. Makedonskýho death metalu brutálního střihu se fans nakonec nedočkali, jelikož FORMLESS TERROR jako jediná kapela celýho festu nakonec nedorazili. A já sem si řikal, že mi z jejich setu nic neuvízlo v makovici…no, znáš to každej dělá kompromis mezi běsněním u stage a klábosením s pivkem v ruce v tišších místech areálu. Zato set dalších domácích poněkud přetransformovaných veteránů death hardcore grindu POPPY SEED GRINDER mi hlavě uvízl tak, že sem si doma musel pustit jejich novou fošnu, která vyšla loni právě u NTEY records. Jejich tři fullka vydaný mezi lety 2002 a 2008 mám osobně hodně rád a promo z roku 2014 pro mě kapitolu týhle kapely svým provedenim prostě uzavřelo. Loni se mi sice líbili během klubovýho koncertu, ovšem tady mě přímo sundali. Popíci překvapili, zvukově bomba (konečně to zvukař pořádně čapnul), hudebně bomba, vysoký oktany, kurevskej set s vysokym nasazením! Jo a nahrávku „Bleeding Civilization“ si velmi rád zařadim ke zmíněnejm oblíbenejm deskám.

 

Putrid Offal

 

Jedním z největších lákadel festu byli pro mě veteráni francouzský gore scény PUTRID OFFAL, který mě pravidelně drtěj z nahrávek od svýho libovýho setu na Obscínu 2015. Hudebně šleha jako hrom, zvuk OK, kostýmy, umělá krev, roll upy s tématikou márnice a hlavně porce staroškolskýho gore metalu par excellence! Pokud neznáš, rozhodně doporučuju a to zejména loňský LP „Mature Necropsy“. Zahnisanou hudební špínu vystřídaly veselý tanečky jihočechů GUTALAX. Tanec probíhal jak na pódiu, tak pod ním. Sice tohle není kapela, kterou bych si doma pustil z desky, ovšem naživo jim to žeru i s navijákem a jak sem se opět přesvědčil, tak i většina návštěvníků festu, z nichž někteří vylezli z nehoráznýho kotle nejen s nějakym tim lehčim šráme, ale třebas i bez brejlí. Jen dodávám, že samo zazněly tracky z novýho splitu se Spasm (jedna z TOPinek pátečního programu), kterej máš předpokládám kvůli jedný, druhý nebo dokonce oboum grupám už doma…stejně jako já. Na následující dvojici old skull death metalovejch kapel RUDE a MORFIN jsem byl fakt zvědavej. Obě kapely jsem z nahrávek samo před akcí ochutnal a směle můžu říct, že minimálně RUDE řadim vedle obdobně laděný poměrně mladý kapely věnující se dnes již staršímu hudebnímu žánru Skeletal Remains (shodou okolností taktéž z Kalifornie). Rude i Morfin vyrazili šířit svou death metalovou zkázu na starej kontinent v rámci evropskýho tour a NTEY Deathfest byl jedinou jejich českou zastávkou. Oba sety byly zatraceně výživný, ovšem RUDE, kteří si to střihli první byli pro mě rozhodně hudebně zajímavější a pokud mrkneš na fotky, určitě doceníš i jejich žánrově geograficky precizní dress code. Borci s přehledem utáhli i delší kompozice bez náznaků nudy a věřím, že tohle si užil každej fanoušek danýho žánru, kterej se na festu objevil a to i přes kurevskou zimu. MORFIN stejně jako jejich krajani táhli set na dvě kytary a i přes řadu hudebních parádiček působili přímočařeji než jejich tour parťáci. Pokud se pohybuješ v těhle hudebních vodách, rozhodně doporučuju minimálně jejich nejnovější nahrávky vylouplý u německýho labelu FDA Records, kde ostatně seženeš u Skeletal Remains, který se v čechách ukázaly loni. Přeju příjemnej poslech.

 

mosh

 

I přes kratší čtvrteční program, jsem navštívil oba stánky s občerstvením v areálu (pro mě kratší, jelikož jsme mimo hudební program odjížděli z areálu). Jako dobrou vychytávku považuju stánek s kafem a výbornýma domácíma koláčema, kde si samo mohl dostat i pivko, jehož kvalitu, vzhledem k tomu, že nepiju, nemůžu posoudit. Na druhou stranu mě trošku první den zklamalo, že došlo jídlo pro nemasožravce. Jinak absolutní TOP festu byla free pitná voda…za tohle rozhodně palec nahoru!

 

Na první den festu byla poměrně slušná návštěvnost. V hale, kde se hrálo, byl dostatek dister pro nekonečný doplňování kolekcí nahrávek a byly zde k dispozici i plácky pro merch kapel, aby sis mohl založit kolekci novou a dál zuřivě doplňovat muziku, kterou máš rád. Neprobíhaly žádný hvězdný manýry kapel, neobjevili se žádný agresivní kokoti mezi fanouškama…prostě tohle bylo pro mě TOP. Přátelskej a pohodovej duch a to i přes skutečnost, že někteří jedinci, byli pod krutym vlivem, takže sotva stáli na nahou.

 

Na páteční program jsme samo dovalili pro jistotu s menším předstihem a i přes velmi příjemný počasí bylo zjištění o incidentu (i unáhlení se o pohodový atmosféře již první den), který se odehrál v areálu po našem odjezdu jako studená sprcha…fyzický napadení ženský a krádeže…no do prdele, to je hnus. Pořadatel vše vyřešil rychle a vzhledem k tomu, co jsem viděl a slyšel, tak i efektivně!

 

Startovalo se na jedničku bez skluzu. Domácí DELIGENCE předvedli v rámci moderního střihu death metalu parádní set, kterej nestál pouze na bravurním vokálu Dahlien, ale i na preciznim muzikantství ostatních členů ansámblu. O to víc mě sere, že jsem byl třetí ve frontě na jejich epko a k dispozici byly už jen dvě…no a to že nejsem v rámci tohohle hudebního ranku jen tak z něčeho nadšenej. Rozhodně tuhle kapelu ochutnej na nahrávce nebo lépe rovnou na koncertě. Po technický a precizní smršti přišlo na řadu na festech tolik oblíbený tanečního gore. Aktuálně jej měli na svědomí francouzští CLITORAPE, kteří sice roztančili, co mohli, ovšem přišlo mi, že jednodušší kompozice bez pomocnejch prvků neutáhly celej set bez náznaků nudy…masky jsem viděl až na fotkách několika fotografů, protože jsem první část koncertu poslouchal od stolku před halou. Ostatně můžeš sám posoudit na prozatím jedinym předloňskym full albu „Gynaecological Apocalypse“. Na domácí old skullek v podání smrťáků MORTIFILIA jsem se poměrně těšil a opět jsem nebyl zklamanej. Ukázkovej koncert plnej poctivý, dostatečně úderný a přesto pestrý muziky. Poslouchej loňskej full album "... When I Killed The God" v šestipanelovym digipacku rozložitelnym do obrácenýho kříže…metal jsi a v metal se obrátíš. Polští Brutalisti FETOR už mě nevzali při poslechu nahrávek a ne jinak tomu bylo živě. Pokud máš rád slam BDM, poslechni, páč v tomhle stylu, stejně jako v moderně, nejsem úplně doma, takže si názor udělej sám. Na maďarskou brutální death gore mašinu PAEDITRICIAN jsem byl celkem zvědav. Výsledek…ne že by set byl marnej, ale úplně mě to i přes sázení na rychlost a agresi nevzalo…ovšem dva vokály přes dva mikráky z nichž jeden šel přes harmonizér, nebyly vůbec marný, stejně jako kostýmy… rozhodně ještě zkusim novou fošnu vydanou u NTEY v rámci posouzení hudební produkce z desky...zkus taky.

 

Abortion

 

Kapela ABORTION je pro mě srdeční záležitostí. Jejich špinavej mincing gridcore s textovym přesahem zbožňuju a jakmile je příležitost vidět tyhle tři slovenský borce na živo, neváhám. Viděl jsem nespočetněkrát a vždycky jsem byl fakt spokojenej…ne jinak tomu bylo i tentokrát. Hudebně parádní oživení mezi brutálníma smečkama a pokud si přičtu Tondovi fórky a kapely přístup k tvorbě i dnešnímu koncertu, rozhodně se minimálně pro mě jednalo o jednu z TOPinek pátečního programu. Pokud seš fanda grupy, rozhodně hlídej novej album "All you need is hate", kterej vyjde letos v létě. Další domácí smečka PANDEMIA nasázela vydatnou porci death metalu. Osobně nejsem fanda jejich pojetí smrtícího kovu, ovšem nejedná se o žádný tupý agro, kterym by si ztrácel drahocenej čas tvýho života. Takže s klidem jdi do jejich poslední (dva roky) starý fošny „At the Gates of Nihilism“. Půlhodinka času tě nezabije a třeba zrovna tebe jejich nářez osloví. Vzhledem k funkčnosti bandu od roku 1995 se asi nemusim zmiňovat o profi zmáknutí setu. Velmi příjemný překvapení pro mě byl set NUCLEAR VOMIT…polský kapely profilující se jako anal fisting goregrind. Že jedná o takovej „chlív“ bylo každýmu jasný už v okamžiku, kdy se zpěvák zapojil do koncertu maďarských Peditrician pár setů zpět. Nad očekávání jsem byl spokojenej nejen s koncertem (brutální, ale zároveň taneční a dostatečně chorej…moc fajn), ale i distrem, který borci přivezli. V distru si samo mohl nájít i jejich loňskou tripple gigipack kompilačku obsahující dosavadní všechny tři alba. Belgičtí HUMAN VIVISECTION šli dle očekávání mimo mě, ovšem vzhledem k hudební idee týhle akce, to bylo pro většinu návštěvníků extra výživný slamming brutal death metal sousto. Čekuj jejich loňskou debutní full desku „The Perpetual Grap“. Po slámě přišlo na řadu sperma…SPAMS a očekáváný „Sounds of Libido“ z nový split fošny s Gutalax, kteří zahřměli v předchozím dni. Do prdele, co mám o setu Radima a jeho družiny gigolů psát…další TOP set dne a s dobrym zvukem, umělým čurákem, tanečkama a halou plnou pornohvězd…No pain, no gain! Co chceš víc! Finální PURGATORY, který nahradili jednoho z vypadnuvších headlinerů byly na závěr dne jeho vskutku důstojným nástupcem a jejich death měl koule jak ze železa…no prostě od roku 1993, kdy začaly, to maj prostě zmáklý. Profi set bez hvězdných manýrů plnej parádní muziky...a potom k dispozici parádní merch.

 

Purgatory

 

Ostatní dojmy z pátečního dne jsou jen pozitivní. Toiky vyčištěný a použitelný, nepřeberný množství merche, dobrý jídlo…ozkoušen Kuskus, domácí koláče, domácí medovník a vše výborný! Jako bonus navázána spolupráce našeho webzinu se Slovak Metal Army, kde se muzika řeší srdcem, tak jak to má bejt!

 

Třetí den na zámku už byl poněkud náročnější na fyzičku, tudíž jsme dorazili až na druhou grupu…bohužel tím pádem nám utekli domácí brutalisti CRANIAL CARNAGE, kteří hráli od pravýho poledne. Druhá dnešní drtička PESTILENT REIGN byla poměrně hojně přirovnávaná k mocným Misery Index a vskutku jejich set obsahoval dost aspektů týhle parádičky…prostě dobrej grindem ošlehlej brutálnější death metal ze sousedního Německa…posuď na debutním loňským epku „The Zealot“...rozhodně stojí za pozornost. Holanďani ABRUPT DEMISE nabídli další porci death metalu. Set čtverky hudebníků profilující se mimo jiný jako „US style from Europe“ kolem mě proběhl a na rovinu říkám, že mi z něj v kedlubně neuvízlo nic…teda krom toho, že zvuk nebyl marnej, stejně jako v průběhu celýho dne a že se nejednalo o "špatnou" kapelu, která hrála s hendikepem v podobě absence druhýho kytaristy. Německou goregrindovou úderku nebránící se užití slam pasáží ve svejch párty tracích asi není potřeba blíže představovat. 5 STABBED 4 CORPSES jsou u nás poměrně provaření a jejich tanečně brutální párty na živo s poznávacím znakem v podobě Melly na base rozhodně nezklamala. V rámci žánru libovej koncert a oproti deskám, který úplně nevyhledávám,  vyloženě rána kladivem do ksichtu. Tahle kapela patří hlavně na pódia a až následně do přehrávače na stříbrnym kotoučku. Extra brutálně střižená, ovšem nadhled nepostrádající a ne jen na „zlejch a mačo“ pózách stojící partička z řeckejch Athén MORTAL TORMENT mě na živo celkem chytla. I když budeš potřebovat při prohlížení bookletů cédek z jejich diskografie kýbl na krev, protože ji obsahuje každej poměrně slušný množství a texty se motaj kolem toho samýho, band set otevřel micro coverkou „Eye Of The Tiger“ a podobnejch úletů je kolem kapely, na kterou rozhodně mrkni, mnohem víc. Super koncert.

 

Mortal Torment

 

Kolumbijský samo ultra brutal death metalový spolky SUPPURATION a BACTEREMIA ničím nešokovaly a předvedly BDM s rychlostí těmhle kapelám vlastní. Suppuration jsem poslouchal pouze z areálu a na Bacteremii jsem zašel do haly, ale krom několika snímků do reportu jsem se před pódiem neměl čeho chytit…prostě extra brutal mimo mě v rámci specifik kapel danýho žánru z týhle země. Pokud si ještě vybavíš, jak nějakej ten rok zpátky křižovala i Severní Čechy partička jménem Purulent, tak na vokálu v Bacteremii si mohl vidět toho samýho týpka. Rozhodně si v tomhle článku zaslouží vzpomenout na kytaristu z kapely Purulent jménem David Rairan, jehož smrtelná nehoda v naší zemi v roce 2003 přerušila veškerou aktivitu kapely a nešťastná tragická událost se vryla do paměti fanoušků víc než řada jejich úspěšných koncertů.

 

AKP

 

V extrémní, pro mě ovšem poutavější, brutalitě pokračovala i další partička ANIMALS KILLING PEOPLE. Řízci z New Yorku, kteří servírujou death grind takovym způsobem, že ti na živo i z desky doslova urazí makovici z krku. Kapela vznikla v roce 2003 a jedním ze zakládajících členů byl Wilson Rairan z Purulent (bratr zesnulého Davida). Právě tenhle bubeník je vůdčí osobností nejen AKP, ale účastnil se i za bicíma reuinon kolumbijskýho tour Purulent v roce 2016. Takže pokračování v nastolený brutalitě zmíněný na začátku odstavce, je už každýmu jasný. Řada inter, plachta za škopkama…vše v duchu animals killing people…a muzika, kterou doceníš pořádně až z nahrávek…doporučuju vybonusovanou reedici „Kentucky Fried Killing“.

 

mosh

 

Pojetí slamu v podání CREPITATION z britskýho Liverpoolu nevyznělo živě tak nezáživně jak jsem očekával, alespoň pro mě tomu rozhodně pomohla jistá dávka odlehčení i grindovejch postupů. Na pódium si přizvali lidi z 5S4C i řadu dalších šílenců a rozjeli ostrou šou, ze který mi teda nejvíc utkvěli v hlavě dva vokalisti a jejich styl zpěvu…schválně mrkni na nějaký živáky. Rozhodně taky poslechni jejich nahrávku „The Violence Of The Slams“, která se letos dočkala i vydání na asfaltu. FLESHLESS dali očekávanej křest svýho novýho a doposud teprve druhýho epka v historii „Dethroned In Shadows“. Křtil sám mistr zvuku ze studia, kde se matroš v rámci velkých změn okolo kapely nahrával. Pokud si ještě nic nezaznamenal, srovnej si vedle sebe všechny desky včetně aktuálního EP a mrkni na grafiku…následně si epko pust a předpokládám, že budeš překvapenej. V rámci koncertu téměř na domácí půdě a prakticky i na vlastním festivalu hudebníci předvedli bezchybnej průřez tvorbou, a na „slam“ pasáže (domnívám se, že z desky Sensual Death…) naběhli supporteři s placatýma čepicema a krájeli o sto šest. Koncert standardně profi, kdo by čekal něco jinýho, že? BENIGHTED jednoznačně předvedli nejlepší set dnešního programu…pokud teda budu objektivní. Před akcí a následně i koncertem samotnym jsem kromě od pár jedinců slyšel na band jen samý superlativa. Od kapely samotný jsem samo už něco slyšel, ale to mě dostatečně nepřipravilo, na zážitek z koncertu, kterej byl vskutku vynikající. Víc ti asi nemá smysl už tuhle poměrně „velkou“ francouzskou kapelu blíže představovat.

 

Blood

 

Pokud dám objektivitu do hajzlu…nejlepší dnes byli němečtí veteráni death grindu BLOOD, u kterejch jedinou vadu na kráse spatřuju ve zkrácenym setu kvůli časovýmu skluzu, kterej se načetl cca na hodinku čistýho času v průběhu dne. Během koncertu těhle veteránů se obrátily všechny krucifixy v okruhu minimálně pěti kilometrů od místa činu, jelikož jejich intenzita vzývání pána temnot byla neskutečná…ostatně stejně jako jejich zápal předat tvorbu započatou již v roce 1986 všem fans, který ještě ten den neodpadli z neskutečný nálože muziky. Já jsem osobně odpadl právě po tomhle setu, takže mě minuli nejen portugalci ANALEPSY, ale i závěrečný koncert celého festivalu v podání ruských DISFIGUREMENT OF FLESH.

 

Sobotní počasí až na nějakou průtrž ušlo. Vyvedl se i zvuk. Takže ve finále i přes stavy, který pomíjely až po několika denní rekonvalescenci, nelze než konstatovat, že se akce vydařila! NTEY Deathfest má sice svůj ofiko merch, kterýho letos bylo poměrně dost, ale má i důležitější věc a tou je dobrý jméno! Uvidíme se příští rok.

 

Pár fotek z prvního, druhýho i třetího dne festu tradičně přidávám.

 

Grinch

vložil: Grinch | 18.5 2017 | komentářů: 0 | zobrazeno: 2014x
Tisk
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: