Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Murder Inc. – Povolení zabíjet
Murder Inc. – Povolení zabíjet

Jako poslední z aktuální várky nahrávek Support Underground tady máme debutní materiál berounský syrový thrash úderky Murder Inc. a již před bližšim rozborem ti jasně řikám, že se opět nejedná o ztrátu času a tahle firma na vraždění si určitě zaslouží kapku tvý pozornosti.

 

Osobně jsem měl možnost vidět kapelu na klubových akcích několikrát a vždycky jim to šlapalo, sety šperkovali i koverkama kapel Sodom, Toxik Holocaust a Torr, což jasně odkazuje na styly, který maj na tvorbu Murder Inc. vliv a to thrash produkce z osmdesátých a devadesátých let (pro rejpaly…Toxic Holocaust začali dávno před rokem 2000). Hudební dráha Murder Inc. odstartovala v roce 2011 a do dnešního dne se s změnama personálního obsazení střídala sestava opakovaně od čtyřech ke třem aneb máme druhou kytaru a zase nemáme. První otisk na hudební nosič přišel formou splitu s hardcore-punkovou úderkou Valury v roce 2014. Nahrávka vyšla na CD-rku stejně jako její následovník „Je Čas Zemřít!“ v témže roce.

 

S oficiální debutní nahrávkou přišla však kapela až v loňském roce. Jedná se šestiskladbový epko ukrytý v dvoupanelovym standardnim digipacku s vloženym dvoustránkovym bookletem, jak jsme u Support Underground zvyklý. Booklet obsahuje kompletní textovou přílohu v českym jazyce, což rozhodně vítám a kvituju prohlášení kapely, který zní: „protože máme dojem, že hodně moderních kapel zanevřelo na náš rodný jazyk, děláme to naopak a zpíváme česky“. Titulní cover přebálky (by Máma ze spřátelený kapely Bajonet) dopadl na výbornou, stejně jako kompletní grafika.

 

Nahrávalo se v Davosu, takže je ti jasný, že zvukově bude šestice skladeb vyšperkovaná, což taky je. Nahrávalo se ve třech a nejen stylem dvou řevů, ale i hudebně jasně tvorba odkazuje na oblíbený hudební styly borců a to od thrash metalu, přes death a black, až hardcore, crust i grind. Přesto muzika ovšem stojí pevně na thrashovej základech a ostatní hudební škatule se „pouze“ sem tam blejsknou. O tom tě přesvědčí hned první čistě instrumentální track „Ve stínu lži“, kterej je nejen jako jedinej bez řevů, ale taky jako jedinej vybočuje z jinak standardní stopáže od téměř třech po čtyři minutky. Muzika je neskutečně agresivní, plná rychlejch temp, zvratů a sólový kytarový práce. Jsem celkem udivenej, kolik toho trojice hudebníků dokázala vtěsnat do minuty a šestnácti vteřin.

 

Druhej štych „Pátá obět“ už nabízí vokální práci, která je stejně syrová jako muzika vlastní. Text tracku je o vraždění, stejně jako vlastně všechny, ovšem nemůžu se ubránit, že při jeho čtení v bookletu, jelikož vokály nejsou na vstřebání lyrický stránky věci dostatečně čitelný (v čemž rozhodně nespatřuju chybu, ba naopak), na mě působí lehce infantilně…bohužel takto působí všechny. Téměř čtyřminutová kompozice má naštěstí od infantilnosti rozhodně daleko, takže si užíváš poměrně pestrou thrashovou jízdu se zčernalým skřehotavým vokálem s  drtivýma natahovanýma koncovkama, občas to zasmrdí growlem a uchu to vyloženě lahodí. Stejně tak lahodí i běsnění v podání kytara, basa a bicí baterie. Všechny nástroje jsou krásně čitelný a hudebníci je maj evidentně zmáklý. Trojka „Povolení zabíjet“ dokazuje, že maj borci celkem zmáklou i kompoziční složku věci. Jednotlivý party válce poskládaj se zručností zkušenejch harcovníků a i přes prim totálního náklepu přihoděj decentní kolísání tempa, což stejně jako libová kytara perfektně oživuje výslednej štych. Se skladbou „Člověk člověku“ se přesouváme na druhou polovinu desky, kde band pokračuje v pevně nastolený rozhodně nadprůměrný jízdě, kterou na první poslech nevstřebáš se všema detailama, se kterýma si tvůrci pohráli. Zde jednoznačně vyzdvihuju parádní kytarovej umíráček přicházející s poklesem intenzity tracku jako předzvěst totální sekaný se sólující kytarou, která zcela plynule bez sebemenší křeči následuje. „Rituál“ jednoznačně považuju za nejlepší věc na albu a to nejen kvůli jasně identifikovatelnýmu úvodu, ale i chytlavosti songu ve středních tempech, kompletní šťavnatý kompozici jdoucí ruku v ruce s tunou poctivýho muzikantství. Vokální kreace už jsou jen třešničkou na dortu. Šleha jak hrom! Závěrečná věc „V obležení“ je nehorázná palba, která sice lehce zavání disharmoničností, kterou ovšem vyvažuje poměrně silnym refrénem a chytlavýma partama ve středně silnejch vodách.

 

Uf, to sem toho zase nablil, ale snad ti to i kapele bude k užitku. Desku nemůžu jinak než doporučit. Silně nadprůměrný hodnocení je vyloženě zasloužený. Kapela umí hrát, umí muziku skládat a to i tak, aby nějak vyzněla…z toho, co jsem o nich na webu zjistil a poznal z poslechu, je to evidentně baví a maj v píči, co je zrovna trendy. Nestyděj se zařvat v mateřštině, ovšem texty mě prostě narovinu přijdou poněkud dětský a do budoucna bych si dovolil, pokud mohu, doporučit, ubrat trošku na množství prvků, který v jednotlivejch trackách jsou…prostě méně někdy znamená více.

 

8/10


Grinch

 

Interpret: Murder Inc.

Název titulu: Povolení zabíjet

Rok vydání: 2016

Vydavatel: Support Underground

Formát nosiče: CD

Hrací doba: 18:00

Počet skladeb: 6

Země původu: ČR (Beroun)

Web: facebook.com/RawThrash666/

vložil: Grinch | 28.1 2017 | komentářů: 2 | zobrazeno: 1369x
Tisk
Komentáře
54 #2 Grinch
dne leden 29 2017 19:14:46
JJ, Koník posílá vždy nosiče na recky po dvou či po třech, takže jak desky přicházejí, jdou na řadu. Takže na řadu přijde jak novej materiál Exošky, tak Káru, kámo...dočkej času ;)
2 #1 Habosh
dne leden 29 2017 18:16:19
No, tady je dobře přethrashováno! :D Murder Inc. mě naživo na Vláďově masakru docela bavili, stejně jako mě naživo baví většina thrashovek, ovšem doma mi při poslechu u většiny kapel něco chybí, takže pomyslnou bitvu o nejlepší thrash nové vlny u nás pořád vyhrávají Exoška, Leháro a Káři.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: