Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Interview s Pothead
Interview s Pothead

Pothead asi není třeba gore grind fans moc představovat. Tahle yo yo gangsta gore zhulenecká partička už patří k zavedeným jménům a koncertním jistotám naší scény. O Šímejlí minulosti & Pothedí současnosti i budoucnosti jsme prohodili pár slov se zpěvákem Potdoggem.


Zdarec Soky – totiž pane Potdogg chci říct, jak se daří?


Čaune, Haboši, máš mé svolení označovat mě dle Tvé vlastní libosti J Ono mi tolik lidí říká tolika různejma přezdívkama, že slyšim skoro na jakýkoli oslovení. :D

 

Daří se vcelku dobře, dík za optání! :D

 

Nerad začínám rozhovor o kapele jedné otázkami na kapelu druhou, ale tady si nemůžu pomoct, takže první dotaz bude směřovat k Shemale… I když Shemale a Pothead fungovali nějaký ten pátek souběžně, můžeme Pothead fakticky označit za pokračování Shemale, vzhledem k sestavě? A proč jste se vlastně rozhodli se Shemale skončit, bylo to mimo jiné i tím, že jste se víc chtěli věnovat Pothead, protože jste v nich cítili větší potenciál?


Sice jsme v Potheadu dva z původní sestavy Shemale, ale jako pokračování bych to nebral. „Hudbu“ Shemale skládal primárně tehdejší kytarista Sheila, já dodělával jen automat a nějaký to elektro. Pothead byl původně jen můj vlastní prostředek (rozuměj one man gang), jak ventilovat nějaký grindový tří-čtyř akordový nápady, který se mi díky kapelní lenosti nepodařilo protlačit do Shemale.

 

Shemale skončil částečně kvůli zmiňované lenosti a částečně i kvůli tomu, že to kytaristu Sheilu už moc nebavilo. Paralelně jsme měli i takový Shemale Sound System, kde jsme si blbli s různými formami elektronické hudby (hardcore techno, gabber, psytrance, breakcore, speedcore) a Sheila s Clitorisssem u toho tak nějak zůstali a Shemale vyšuměl. Sice Sheila ještě navrhoval, ať si najdeme jinýho kytaristu, ale to už by nebylo ono, bez Sheily se nám Shemale dělat nechtělo, takže jsme to rozpustili úplně.

 

S Potheadem jsem neměl vlastně žádný potenciál. Prostě jsem si dělal hudbu doma s kompem a kytarou, pak když jsme začali hrát ve vícečlenném složení a naživo, byla to pořád jen taková naše občasná zábavovka.

 

Nebo je to trošku jinak? Pothead vlastně původně fungovali jen jako dvojčlenný projekt, tvůj a bývalého kytaristy Frogheada. Takže regulérní kapela se z toho stala až po ukončení činnosti Shemale?


Jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, Pothead byl původně jen one man band, ale protože jsme tenkrát s Frogheadem měli x dalších společnejch projektů, kdy jsme se scházeli ve zkušebně, pálili jedno brko za druhym, čuměli na South Park a sem tam pak něco tvořili, přišlo nám jako cool nápad zkusit naživo i Potheadí tracky. Tehdy už aktivita Shemale šla do kytek, tak jsme přibrali Weedmana jako vokalistu a vylezli na pódia s Potheadem. Pořád bych to ale regulérní kapelou nenazýval. Byla to prostě jen taková prdel s automatem, občas jsme zahráli naživo, občas si i vyměnili nástroje, párkrát se i rozpadli a zas vrátili, ale zlom přišel až s příchodem bubeníka Ganjoshe, kdy už to začalo mít ty správný koule a už jsme se i jako kapela sami začali cítit. :DProč vůbec Froghead v Pothead skončil? 


To je cca 5 let zpátky, když se odstěhoval na Vysočinu. Dojíždět by nemělo smysl, navíc ho Pothead už ani moc nebavil, tak se na kytaru posunul Weedman a na basu jsme vzali Molita, ex-Shemalího basáka.

 

Jestli se nepletu, tak jste nějakou dobu vystupovali i jako trio s automatem, je to tak? Tuším, že jste takhle hráli i kdysi ve Vopici s Rectal Smegma, ale vzhledem k tomu, že tenhle večírek byl značně devastační a vy hráli až poslední, si to už pravda moc nepamatuju.


My jsme tenkrát tu akci pořádali. Měli jsme hrát první, ale protože tuším, že kytarista DEOAG musel po koncertě do práce, tak potřebovali být první oni. Další mimopražské kapely nás taky poprosili o dřívější čas, až jsme propluli až na konec lineupu. :D

 

Tenkrát to byla fakt super akce se super kapelama, na kterou ale nepřišli lidi... :D

 

No, a když už jsme u sestavy, tak musí následovat dotaz na posledního příchozího do vašich řad, na druhého vokalistu CJe. Kdy ve vás dozrálo rozhodnutí, že Pothead potřebují druhého zpěváka? A proč? Nezkoušeli jste to třeba i tak, že by se do vokálních výlevů pustil některý ze stávajících spoluhráčů, nebo bylo už od začátku jasné, že se sestava rozroste o pátého člena a že tím členem bude Jaro? Nebo jste uvažovali o jiných vokanálistech?


Když se mi před dvěma a půl lety narodil potomek, chtěl jsem nějaký čas (pár měsíců) věnovat jemu a manželce a neřešit kapelu, ale aby se nemusely rušit nasmlouvané koncerty, domluvili jsme se s CJem, že to na pár měsíců vezme za mě. No, a protože byl dobrej, tak jsme si ho už nechali a přijali do Potheadí rodiny. :D

 

Vlastně ani nešlo o to, že bychom druhého zpěváka vyloženě potřebovali. Pothead a Jarova domovská kapela Congenital Anomalies často hráli společně, Jaro s námi často kalil a když už mě tak dobře zaskočil v době mé mateřské pauzy, tak přišel nápad rozdělit voxy na dva lidi.

 

Kdo a proč přišel s tím, že by se nově vznikající kapela mohla jmenovat Pothead a věnovat se ganja tématice? A hlavně mi neříkej, že je to tak proto, že si všichni rádi zahulíte, to by se Pothead musela jmenovat víc než polovina grind / gore kapel u nás… :D


To vzniklo tak, že jsem kdysi hulil strašný množství trávy a mandolínista z naší první kapely Excrements! mě nazýval hroznym potheadem. Když jsem pak nahrál první songy a měl jsem potřebu to nějak pojmenovat, slovo pothead – zkuřka mi přišlo, že celkem sedí, tak jsem ho použil jako název „kapely“. :D

 

Co se týče celkový tématiky, tak názvy songů byly tenkrát ve většině případů do ganja stylizace překlopený názvy songů známejch gore kapel. Např. na Carnivorous Ganja jsem předělal název Carnivorous Erection od Regurgitate, I’ll Make You High jsem vzal zas I’ll Make You Dead od Gut a podobnejch píčovin je tam víc... :)

 

Svou image i živou show jste postavili na hip hop gangsta základě. Vlastně i intro z Jointification, které pouštíte na úvod vašich živých setů je celé o hip hopu. Nestalo se vám, že vás za to někdy nějaký zamrzlý ortodox grind fanda na koncertě vypíčoval?


Na koncertě asi ne, ale jasně že každou chvíli někde čtem kecy, co hrajem za bulshit. Asi tak: jestli se to někomu nelíbí, ať jde třeba na Napalm Death (nic proti) a neobtěžuje nás svejma potřebama ventilovat svý negativní emoce. My se nikomu nenutíme. ;)

 

Jointification už je na světě dva roky, takže nutně musí následovat otázka, jestli už makáte na novém materiálu a jestli se můžeme těšit rovnou na další fullko, nebo jestli třeba s nějakou spřízněnou bandou ukujete splitko - prostě nám něco pověz o plánech do budoucna.


Plány jsou takový, že si teď dáváme menší pauzičku. Ganjosh čeká potomka a Weedman se bude ženit, takže teď chvíli nebudem kapelu hrotit. Další gig je plánovanej až na konec léta, kdy si zahrajeme na Fekal Party a vůbec celkově do konce roku těch akcí moc nebude, brát další budeme hodně výjimečně.

 

Co se týče novýho matroše, tak máme už naskládáno dost tracků, tři už i hrajem naživo. Teď během zmiňovaný pauzy chcem všechno nazkoušet a koncem roku pořešit nahrávání. Původně jsme to chtěli stihnout ještě letos a nadělit si EPko k našemu desetiletýmu výročí, ale nestíháme a vlastně ani moc nehrotíme. Necháváme to plynout, ať si všechno sedne a až přijde čas, tak půjdem nahrávat.


 

První album jste vydali u NTEY Records, jak se zrodila vaše spolupráce s Vláďou a jeho labelem?


Vláďa nás někdy před třemi lety pozval na NTEY Ill Fest a po našem dohrání za mnou přišel s pochvalou a dotazem: „Nechcete u mě vydat desku?“. Já si ucvrnknul do gatí z toho, že někdo má zájem vydat Pothead a s velkou radostí nabídku přijal. :)

 

Před pár dny jste oslavili velkolepou akcí deset let fungovaní. Vnímáš nějakou změnu scény, za těch deset let, ať už jde o fanoušky, nebo o kapely? Ptám se proto, že se poslední dobou setkávám s názorem (s kterým teda zase až tak úplně nesouhlasím), že se poslední dobou UG u nás mění k horšímu, co se týká závisti a pomlouvaní mezi kapelami, přístupem fanoušků k akcím atd.


Nemyslím si, že by se scéna měnila k horšímu. Prostě se mění. Doba se mění, lidi se mění a tím pádem i scéna, která samozřejmě odráží i celkovou situaci ve společnosti.

 

S Tebou zmiňovanou závistí a pomluvami jsem se moc nesetkal. Možná občas zaslechnu nějakou narážku typu „Jak můžou takoví Gutalax s tím, co hrají, být tak populární a hrát na tak velkých akcích?“. Odpověď je jednoduchá: Prostě si to vydřeli. Makaj na promotion, komunikujou, pořádaj zajímavý akce a nečekaj, že si jich prostě jenom někdo všimne. Krom toho je jejich hudba sakra chytlavá a show zábavná, a když se s nima člověk potká na akci, tak je s nima vždycky dobrá prdel. Jasně že hudebně podobných kapel by tu bylo i víc, ale zde je pak rozdíl v tom, co do toho vložíš. Pokud budeš sedět doma na prdeli, nemůžeš čekat, že Ti Relapse nabídne smlouvu jen proto, že hraješ podobně jako jiná slavná kapela. Ale víceméně tu stejně nejde ani tak o UG scénu, ale společnost jako takovou. Je všeobecné společenské pravidlo, že úspěch se neodpouští. V podstatě čim míň toho děláš, tim víc času Ti zbejvá na závist a šíření hejtů.

 

Co se týče přístupu fanoušků, tak určitě ne že by byli jakkoli horší, ale spíš jsou přesycení. Těch akcí, kam by člověk chtěl jít je v poslední době tolik, že si prostě musí hodně vybírat, na kterou akci půjde, aby ho to úplně nezruinovalo. Navíc v Praze se běžně stává, že máš třeba dvě a někdy i tři podobně orientované akce v jeden den. Zde by se dala spíše kritizovat bezohlednost některých pořadatelů, kteří si neověří, jestli už ten den náhodou nějaká podobná akce není.

 

Znám vlastně jen jednoho člověka (zdravim Romana Vávru), kterej to množství akcí zvládá navštěvovat (tušim že nějakejch 500 akcí ročně a to po celý ČR J ), ale podle mě má dvojče se kterym se vzájemně zastupujou. :D

 

Ještě se vrátím k Jointification, album jste si nahráli a zmixovali celé sami ve tvém studiu Cripple Sound. Docela dost lidí na zvuk remcalo, nebo remcá dodnes. Jak jsi na tom ty - stojíš si za vaší prací, nebo bys dnes už taky udělal něco jinak anebo bys už přeci jen svěřil nahrávání někomu v renomovaném studiu? Co si budeme povídat, ono někdy dost prospěje, když do nahrávky vloží ucho někdo nezainteresovaný.


Tenkrát ten zvuk odpovídal mojí představě o tom, jak bychom měli znít. S odstupem času bych asi jinak nazvučil bicí, který jsem krom činelů komplet přetriggeroval a místy Ganjosh zní jak automat. Asi bych teď sáhl k přirozenějšímu zvuku, ale tenkrát jsem to tak chtěl a i teď si za tím celkovým zvukem stojím. Dost mě taky štvalo, že všechny český grindový kapely začaly znít (rozuměj zvukově) stejně. Ať nahrávali v tom či onom studiu, sound byl u všech strašně podobnej, což jsem nechtěl i za cenu, že i když ten zvuk nebude tak kvalitní, tak bude přinejmenším originální a náš. Teď jsem ale dost zlenivěl a novej matroš bych chtěl nahrát u Honzy Kapáka v Hellsoundu, se kterým mimojiné Weedman hraje na kytaru v Avenger, navíc jsem Hellsound v minulosti několikrát navštívil, když tam nahrávala kapela mý manželky (kde opět hraje i Weedman J ) Quieten a mám to tam celkem rád. Každopádně si ale chci pohlídat, aby ten zvuk nebyl…jak to říct… „tuctový“ :)

 

Ty sám jsi docela multižánrově orientovaný hudebník, kromě Shemale a Pothead jsi působil třeba i v black metalové bandě Infernal Blaze a teď zpíváš v experimentálně metalových Demimonde, což už je dost velký odskok „jinam“, jakou muziku (i co se ne-metalu týká) posloucháš a jaký je tvůj nejoblíbenější žánr?


Ono toho svýho času bylo celkem hodně, byla doba, kdy jsem měl naráz tři aktivní kapely a čtyři další vedlejší projekty, ale teď bych to už časově nedal :D

 

Co se týče poslechu, tak žánrově nejsem absolutně omezen. Všude se najde něco, co mě posadí na prdel. Ani se třeba nepovažuju za nějakýho extra velkýho fandu goregrindu, i když z Potheadů ho poslouchám asi nejvíc. Mám prostě rád pár kapel toho žánru, na kterejch si občas dost ujíždim, ale třeba novinky v goregrindu prakticky vůbec nevyhledávám. Když mě něco zaujme, je to spíš náhoda. Aktuálně asi nejvíc sjíždim nový desky J.A.R. – Eskalace Dobra, Ancient – Back to the Land of the Dead a projekt Stevena Wilsona a Aviva Geffena - Blackfield.

 

Má krom tebe a Jara ještě někdo z Pothead nějaký bočák, který by stál za zmínku?


No jéje! :D Kromě Molita máme všichni nějaký ty vedlejšáky… I když často je spíš Pothead vedlejšák! :D

 

Ganjosh bubnuje v tech-space-metal-corových Liquid Space 9 a teď spolupracuje na rockbandu Vladana Zalejského. Weedman hraje na kytaru v black metalových Avenger, progresivně rockových Quieten a folkovém projektu Pražská Pakárenská. Já mám mimo Pothead aktuálně aktivní jen Demimonde, ale s blížícím se opuštěním Prahy a přestěhování se blíže k Frogheadovi, který již Vysočinu opustil a žije v Benešově, je v plánu oprášení některých starších projektů, nebo něco dalšího… Uvidíme, co z toho vznikne.

 

Na jedné akci ses stal druhou polovinou revivalu Gabria Odibil, jak bys okomentoval tuhle Kinovu sranda záležitost? Občas dochází ze strany návštěvníků akcí k nepochopení celé té věci a sem tam se najde i někdo, kdo vám spílá, že z lidí děláte blbce…


Já byl jenom na jedný akci jako záskok za Šustu, kterej to už s Kinem nechce provozovat. :D

 

Má-li však někdo pocit, že byl ošizen, měl si před návštěvou GO show zjistit známá fakta a to, že se jedná o digital playback revival. Každopádně dle spousty očitých svědků je GO dokonce prý lepší než LA originál! :D

 

Ale pojďme zpátky k Pothead s jedním mým ryze osobním dotazem. Jak to kurva děláte, že vydržíte mít na hlavách masky po celý set? Hlavně teda Evilmolita obdivuju, že to dává pod tou gumovou gorilí hubou celou tu plus mínus půlhodinu! To by na mě už šly mdloby. :D


No jo, ty seš taky měkota a po půlce prvního songu už masku sundaváš :D Ale tomu se říká sranda za každou cenu. Sice člověk po koncertě musí vylejvat obsah, ale show je show :D

 

Prdel byla, když takhle Weedman po jednom koncertě masku neusušil, zabalil jí do igelitky a vytáhl po dvou měsících na dalším koncertě a děsně nadával, že mu maska smrdí po hermelínu J To pak na to padlo několik litrů Sava, než se ten puch přebil! :D

 

A ještě bychom snad mohli zmínit vaše zefektované vokály. Nebudeme řešit, jak je kdo má rád nebo nerad (a tím pádem třeba pindá, že efekty jsou berlička, když do toho neumí zpěvák zablít kvalitně sám od sebe), ale třeba by některého ze čtenářů zajímalo, co za efekty že v Pothead používáte, aby chytl inspiraci do své kapely.


No když už jsi to nakousl, tak pokud člověk nahlíží na vokál jako další hudební nástroj, tak proč by se nemohl zkreslit. Kytaristi taky kreslí, tak proč by nemohli kreslit i zpěváci J A zrovna co se goregrindu týče, tak jde především o srandu, což třeba s pitch-shifterem sranda fakt je J No a samozřejmě pokud to někoho sere, tak stačí prostě efekťáky neposlouchat... ;)

 

Abych ale odpověděl na otázku, tak na koncertech používáme klasický pitch-shifter, většinou o oktávu podladěný, pak už je to otázka toho, jaký zvuk člověk vydá před efektem. Na nahrávkách si ale s podladěním víc hraju a podle potřeby ho ubírám, občas použiju i čistý, nezefektovaný chrocht.

 

No, a protože myslím, že už jsme toho nakecali víc než dost, tak tě poprosím o nějaký ten závěr, či o nakousnutí tématu, ke kterému jsme se nedostali, a myslíš, že by bylo škoda ho nezmínit. Díky za rozhovor, ať to hraje se všemi kapelami a ganja ať je kvalitní! Snad brzy na nějaké té akci na viděnou!


Mno, dík za mediální prostor a možnost pohonění ega a na závěr asi jen vzkaz pro všechny čtenáře Tubery: Kupujte naše věci, jsou dobré...! 

 

Otázky pokládal: Haboš

Na otázky odpovídal: Soky aka Potdogg aka Gayhammer aka...

Realizace rozhovoru: duben 2017

Web: https://www.facebook.com/guttural.weedcore.gang/?fref=ts

vložil: Habosh | 25.4 2017 | komentářů: 1 | zobrazeno: 2136x
Tisk
Komentáře
25 #1 MiriBoss
dne duben 27 2017 10:07:54
Díky za super rozhovor!
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: