Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
DROM / MORO MORO LAND
DROM / MORO MORO LAND

To, že liberečtí DROM jedou první ligu je známý fakt, takže se dalo očekávat, že i jejich další nahrávka bude kvalitní. I přes to, že sešlo z vydání splitu s další výbornou českou bandou NIC, nakonec souhrou náhod nový materiál libereckých post-metalových muzikantů vyšel, a to na dvanáctipalci s ruskými blackened post-hardcoráky MORO MORO LAND, které bych po zhlédnutí jejich setu v Liberci a poslechu tohoto splitu, níž než do první ligy rozhodně neřadil.

 

DROM se prezentují jako post-metal/sludge, vyznávají DIY, na scéně hřmí čtyři roky, za sebou mají čtyři nahrávky a hlavně ranec pozitivních ohlasů. MORO MORO LAND valí atmospheric / blackened hardcore / post-metal, vydali tři nahrávky, jejich aktuální sestava čítá čtyři hudebníky a potřetí se letos na jaře podívali z domovského Nižniho Novgorodu do Evropy, aby zaplavili místní kluby pořádnou porcí temnoty, ke které dospěli po pěti letech tvorby.

 

První co na albu zaujme je vynikající grafika, jak titulního coveru tak pojetí celé rozevíračky ukrývající černý nosič, který ač je velikosti dvanáct palců, nese „pouze“ čtyři vály. Kdo ovšem zná minimálně tvorbu DROM, je mu jasné, že i přes toto relativně nízké číslo, lze očekávat kurevskou porci muziky.

 

Nedávno jsem četl v jedné recenzi, že vál „Stabbed with a Spear in the Back“ je pro posluchače tím nejlepším, co DROM dosud vytvořili. S tímto názorem se po opětovných posleších desky můžu směle ztotožnit, protože jdou stále vpřed. Jejich jasný rukopis je zde umocněn pořádnou porcí naléhavosti, tvůrčím potenciálem a hlavně citem pro kompozici, která posluchače po prvních tónech spoutá, následně kytarovými party ukolíbá, aby jej mohla rozdrtit mocnými rify. Ale aby sem nepředbíhal, strana patřící právě liberečákům začíná skladbou „Eternal Hunger“, která si s posluchačem pohrává přes osm minut a kvalitativně nezaostává za zmíněnou peckou (jejíž stopáž sahá k osmi minutám) jak po instrumentální, tak kompoziční stránce. Když si k věci přičtete vokální stránku, libový zvuk a emocionální náboj těchhle dvou válů, musíte si jednoznačně sednout na prdel. Pitvat jednotlivé postupy hudebníků je zde naprosto bezpředmětné, není nic snazšího, než navštívit bandcamp kapely a tuhle krasojízdu si vychutnat na vlastní uši.

 

MORO MORO LAND na své straně splitu tlačí o poznání více na pilu, muzika je podstatně hutnější, rychlejší, ale nepostrádá tvůrčí um, díky kterému se posluchač chvilkami ocitá v nemilosrdné pasti zčernalých mlýnských kamenů z Nižniho Novgorodu. Tvorba stejně jako u Drom není šálkem kávy „sluníčkových lidí“. Po vyproštění se z mlýnských kamenů se totiž musí člověk vysápat z pořádné dávky instantní deprese, kterou čtveřice hudebníků zejména v druhém válu produkuje s nehorázným apokalyptickým soundem. Ani zde se nešetří naléhavostí, která v souběhu s black metalovými prvky posluchače dokáže upoutat stejně jako česká strana LP. Ačkoliv mají rusové poloviční stopáž, dokáží vykouzlit během válů „Endless Parade“ a „Speak“ neskutečnou hudební vlnu, která zastíní i poslední zbytky slunečních paprsků, což slabším povahám nemusí udělat dobře…mě to ovšem dělá zatraceně dobře. Co se týče detailnějšího popisu / rozboru i zde podrobností chtivého jednice odkazuji na bandcamp Drom, kde si svou odolnost může vyzkoušet na vlastní kůži.

 

Pro mě jednoznačně aspirant na desku roku!

 

D 10/10

MML 10/10

 

Grinch

 

Interpret: DROM / MORO MORO LAND

Název titulu: st

Rok vydání: 2014

Vydavatel: DIY, řada labelů i jednotlivců

Formát nosiče: Split 12" LP

Hrací doba: 24:32 (16:07 + 8:25)

Počet skladeb: 4 (2 + 2)

Země původu: ČR / Rusko

Web:   facebook.com/darkdrom, drom.bandcamp.com/

facebook.com/moromoroland

vložil: Grinch | 29.5 2014 | komentářů: 9 | zobrazeno: 1862x
Tisk
Komentáře
6 #9 Fetusik
dne srpen 04 2014 18:20:39
To mi krapet připomnělo tyhle moje oblíbený kluky: http://profoundlo.../album/iii
4 #8 trbn
dne srpen 04 2014 17:23:36
54 #7 Grinch
dne srpen 04 2014 16:42:32
██████ je pecka jak hrom, z nahrávek i na živo!
4 #6 trbn
dne srpen 04 2014 16:06:41
obvykle jako "nic" nebo "wedonthaveaname"
6 #5 Fetusik
dne srpen 04 2014 15:17:00
██████ je krutopřísněhustej název. Jak se to vyslovuje?
4 #4 trbn
dne srpen 04 2014 13:12:56
uz jsem si vypomohl :) http://www.last.f...m/+similar
4 #3 trbn
dne srpen 04 2014 13:07:57
prosim soustruha tancose a doporuceni dalsich domacich spolku na vlne drom/██████/apod.
4 #2 trbn
dne srpen 03 2014 20:01:55
tak jsem to behem poslednich par dnu naposlouchal a je to dobre jak chleba s maslem! zaradim mezi oblibene.
6 #1 Fetusik
dne červen 02 2014 20:10:47
Jo, to neni zlý. Ty drom by mohli bejt dobrý i naživo
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: