Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Dödsvarg – Människan En Ruttnande Process
Dödsvarg – Människan En Ruttnande Process

Až z dalekýho Švédska dorazila přes Bastiho z God Mother nahrávka týpka jménem Jon Ekström, kterej svojí tvorbu charakterizuje jako "Ljudet är uppblåst under tjocka lager av paranoida vanföreställningar", což by se dalo za pomoci strejdy googla přeložit jako zhuštěnej sound pod silnýma vrstvama paranoidních bludů.

 

Nahrávka to není rozhodně zajímavá pouze tím, že ji stvořil pouze jeden člověk, ale i samotným zpracováním ve formátu triple 7" EP zabalenym v luxusním trojitém gatefoldu s extra tlustým hřbetem (u nás v obdobnym gatefoldu vyšlo třebas double LP Zeměžluče s názvem „Hledání“). Tahle parádička s luxusní grafikou Ragnara Perssona ukrejvá na třech zmíněnějch sedmičkách tři první epka tohohle projektu z let 2012 – 2014 "Total System Collapse. Fuck!", "Om det där med omänskliga relationer" a "Slaget om alltings jävighet" a to v parádně vyvedenejch vnitřácích. V balení najdeš červenou, zelenou a fialovou desku. Jako bonus je k desce samolepa, download kód na plastový kartičce, na což si už u švédskejch kapel zvykám (papírky jsou fakt nepraktický) a hlavně bonusovej track kterej v dalších formátech jako MP3 a FLAC, fakt nenajdeš. Zpracování samo odpovídá i cena, která se pohybuje od €15 do €25.

 

dodsvarg

 

I když tahle kompilačka vyšla již v roce 2014, tři roky po odpálení tohohle projektu, rozhodně si zaslouží recku, a to i když je už rok venku debutní full „Eld“, na kterym se podílel na vokálech právě i Basti z God Mother. Jon Ekström loni vypustil taky svůj debut z roku 2011 „Livet Är En Dödsorsak“ na LP. Z nahrávek projektu, který se dočkaly fyzický podoby, nesmíme rozhodně ještě zapomenout na kazetu „Fuck The World (Demos & Outtakes 1994​-​1996)“, jejíž název hovoří za vše. Krom samovydání kazety, vše na Suicide Records…jak příznačný k tvorbě samotný.

 

Ptáš se proč příznačný? Inu protože celá kolekce zní doslova jako soundtrack k post apokalyptickýmu bijáku. Naléhavost umocňujou samply, ovšem s ohledem na mix stylů jako noise rock, punk, industrial, post metal -black -sludge a post hardcore by to i bez zmíněnejch samplů znělo drtivě. Hlavní gró spatřuju ve zvuku, kterej je sice vůči debutní albu „Eld“ dost plochej, ovšem k tvorbě sedí doslova jak prdel na hrnec.

 

Ostatně první sedmička "Total System Collapse. Fuck!" disponující čtyřma válama představuje jakýsi disharmonický industriální předpeklí nořící se ze šumící mlhy, ze který na tebe krom standardních nástrojů (kytary a bicí) vyštěkává i pološílenej scream a sem tam nějakej pazvuk Kompozice krom učebnicový konstrukce industrialu a noisu šlapou v ranku post a šťáva, která z toho teče, ti rozhodně zachutná. Všemu vládnou střední a pomalejší tempa, který maj rozhodně potenciál v duchu názvu labelu, kterej tohle dílko vydal. Rozhodně se nejedná o žádný stupído, čtyři tracky v rozmezí od dvou tří minut dokážou navodit nejen sebevražednou atmošku, ale i posluchače zaujmout řadou nápadů, kterym korunu nasazuje parádní mix uvedenejch stylů. Pokud to hódně zobecnim, jsme stále v DIY noise hardcore punku, ovšem v pohodě na tebe jukne Marilyn Manson nebo démonickej týpek z Nocturnal Depression a než se vzpamatuješ, houpe tě čistě instrumentální depka.

 

Druhý epko "Om det där med omänskliga relationer" bych taky rozhodně necharakterizoval jako ódu na radost. Úvodní vál „Blod“ tě vrací zpátky z chvilky výdechu při výměně desky na gramci zpátky do mlejnku. Strojovej zvuk, pološílenej řev a hlavně nehoráznej tlak na posluchače. Následující tři zářezy (jedná se rovněž o čtyřskladbový ep s obdobnou stopáží) ti rovněž ukážou temnou stránku lidský povahy ať čistě instrumentálním nátěrem „Synergieffekter“ či další tryznou s šíleným vokálním projevem, unikající až na hranici syrovýho rychlýho black metalu. Závěr epka patří pro změnu do sludge/suicidal black kolbiště, kde na kompilaci ojedinělej téměř pětiminutovej štych rozdejchaj pouze ti nejsilnější. Jestli máš odvahu, vstup do světa Jona Ekströma…ovšem pouze na vlastní nebezpečí.

 

Dodsvarg x

 

Osobně si libuju v muzice, která nezní v duchu „ten kluk se mi líbí, už mi nevolej a nebo je nám fajn“, takže i třetí nosič "Slaget om alltings jävighet" skýtající tentokráte kompozic šest, hltám s nadšením. Pokud seš v tomhle ranku alespoň trochu doma, určitě jej budeš hltat taky, jelikož svět Dödsvarg je pro černý duše jak stvořenej. I tohle třetí epko si hraje s tvojí psychikou jak kočka s myší. Prokládá na nahrávce standardně dlouhý tracky s kratšíma štěkama, ukolíbá tě instrumentální jízdou, chytne tě na zajímavou linku a následně ti s naprostou elegancí vypálí díru do hlavy nějakou tou vichřicí a nebo vokálníma kreacema inspirovanýma zvukovýma nahrávka pořízenýma při pokusech na lidech v rámci agendy CIA.

 

Bez keců, baví mě to hodně. Baví mě to i po opakovaných posleších a dokonce mě to přece jenom baví víc než nejnovější tvorba Dödsvarg. Kompoziční um, žánrovejch rozsah i samotný zpracování týhle kompilace dělá z „Människan En Ruttnande Process“ nahrávku, kterou musíš rozhodně ochutnat minimálně na bandcampu kapely a pokud si ji pustíš k tělu, nebudeš mít klid, dokud nebude tvoje sbírka singlů o tohle dílko bohatší. Subjektivně vzhledem k žánru minimálně 9,5 bodu (s ohledem na přílišný opakování se jednotlivejch motivů) a pokud si stoupnu oběma nohama pevně/objektivně na zem, můžu srazit max bod…

 

8,5/10

Grinch

 

Interpret: Dödsvarg

Název titulu: Människan En Ruttnande Process

Rok vydání: 2014

Vydavatel: Suicide Records

Formát nosiče: 3x 7" EP

Hrací doba: 30:36

Počet skladeb: 14

Země původu: Švédsko

Web: dodsvarg.bandcamp

vložil: Grinch | 6.6 2017 | komentářů: 0 | zobrazeno: 1319x
Tisk
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: