Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
Batushka - Litourgiya
Batushka - Litourgiya

Co může být horšího než Satan? Koho mají blackmetalisti vzývat, aby byli ještě zlounštější?

 

Podle mě existuje (i když to „existuje“ berte s nadsázkou) jediná myslitelná větší kurva než Satan, a to Bůh. Nevím, zda Poláci Batushka smýšleli stejně, anebo to myslí s tím křesťanstvím nějak pozitivně, každopádně jejich „pravoslavný black metal“ je velmi dobrý nápad a v jejich podání byl i skvěle zrealizován. Pokud by někdo nevěděl, dodám, že „pravoslaví“ neznamená jednoduše nějakou pravou nebo slavnou víru, ale je to termín, jímž se označuje specifický druh církve/víry, typický pro východní křesťanské země, zejména Rusko, a historicky vycházející z Byzance (jde tedy o jakési původnější křesťanství, více se držící tradice řeckých církevních otců, nezkažené Římem). Přitom je asi třeba říci, že Batushka cílí ještě o něco konkrétněji, na slovanskou odnož daného vyznání (pokud to dokážu poznat, zpívají většinou rusky). Typikem pravoslaví je i charakteristická ikonografie, z níž si Batushka vzali inspiraci i pro obal alba Litourgiya a dokonalou výzdobu digipacku, který je uměleckým dílem sám o sobě.

 

A když jsme u názvu, jsme už i u obsahu: liturgie, tedy bohoslužba je skutečně náplní alba; ovšem bohoslužba značně neortodoxní (v obou významech toho slova): deklamace, modlitby a žalmy přednášené mocným barytonem, kvazi-církevními sbory, sem tam do toho promluví i hlas ještě podivnější, zabarvený středověkou či sibiřskou nuzotou, a tím vším hravě prolétá obvyklý blackový havran; bravurní blackové blasty, hrnuté dvojkopáky, syrové bzučící kytary a (na poměry blacku) nezvykle mnoho prostoru pro parádní basu... Monumentální, mrazivá, atmosférická, a hlavně originální jízda, kde však originalita netahá za ucho – sibiřský pánbů je v hudbě Batushka prostě doma.    

 

Má album nějaká negativa? Na můj vkus je docela krátké, tenhle opus bych snesl klidně i na dvojcédu, nějakých čtyřicet minut uteče jako voda. Ale to mi asi neprojde, takže malé negativum druhé: snad trochu slabší blackový krákor – připadá mi jaksi málo chlapácký (i když s tímhle mám problém u rozličných blekových rádoby-bubáků). Obvykle sice nerad uvádím, který článek kapely se mi zdá slabší, ale myslím, že si to mohu dovolit aspoň v tomto případě, kdy identita muzikantů není oficiálně známa (jde o supergrupu složenou ze zvučných jmen polské BM scény, ze jmen, která jejich majitelé ovšem tají – byť znalci samozřejmě mohou tušit). To máte, jako kdybyste měli někoho popravit a dali by mu napřed na hlavu šátek, abyste mu neviděli do očí a do tváře – pak to jde zřejmě snadněji; ale než nám nastane doba, kdy budeme zas muset začít dělat takovéto špatnůstky, k nimž Satan nabádá a jež Bůh velkoryse umožňuje a schvaluje, těšme se v klidu výtečnou nahrávkou (celá k poslechu na Bandcampu, odkaz níže), které já – hlavně za originalitu, která trefila do černého – dávám:

 

9/10


Fetusík

 

Interpret: Batushka

Název titulu: Litourgiya

Rok vydání: 2015

Vydavatel: Witching Hour Productions

Formát nosiče: CD, digital release

Hrací doba: 41:13

Počet skladeb: 8

Země původu: Polsko

Web: https://witchinghourproductions.bandcamp.com/album/litourgiya

vložil: Fetusik | 23.1 2016 | komentářů: 1 | zobrazeno: 2007x
Tisk
Komentáře
7 #1 cyberkopf
dne únor 14 2016 18:47:54
dobrý, jenom ten zpěv nemá s pravoslavnou liturgií nic společného, spíš to zní, jako když se pop snaží zpívat doom metal. ale celkem mě nepřekvapuje že borci do kostela nechoděj :-) ale to je vedlejší, rozhodně to nezní špatně.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: