Jméno:
Heslo:
zapamatovat:
01.10.2016 – Doom Over Reichenberg
01.10.2016 – Doom Over Reichenberg

„Doom Over Reichenberg pořádá kapela Drom. Navazujeme na tradici DOOMů od Londýna po Vídeň. V šeru bývalého libereckého kina Varšava je pro nás důležité vytvořit atmosféru, která jde nad rámec běžné koncertní zkušenosti. Chceme dát dohromady kapely a umělce spíše podzemního ražení a představit je širšímu publiku.“

 

Takto znělo krátké info v programu Kina Varšava, které pomalu ale jistě vzkvétá pod rukama spolku Zachraňme kino Varšava. Nově zrekonstruované foyer kina s kavárnou a na cihly omlácený sál bez podlahy s několika desítkami židlí, plátnem a provizorním pódiem nabízí netradiční kulturní prostor, kterej týhle akci prostě sed jak prdel na hrnec!

 

Akce sice začínala už na pátou a to projekcí filmový klasiky VAMPYR od Carla Theodora Dreyera z roku 1932, ke který vytvořili soundtrack Year of no light. My jsme se však do Varšavy dostali až po šestý hodině, kdy s mírnym skluzem začínal koncert. Hned na začátku se přiznám, že kromě The Corona of Lantern, jejichž debut už mi nějakej čas leží na stole na recku, byly pro mě vystupující kapely velkou neznámou.

 

První set, jestli to můžu takhle nazvat, se skládal ze tří klipů člověka z Liberce produkujícího pod jménem FALL DOWN od roku 2000 alternativní ambient. Do jaký míry je jeho tvorba alternativní, můžeš posoudit sám na bandzonu profilu projektu. První dva klipy neveselé obrazem i hudební stopou působily alespoň na mě, tak jak bylo při jejich tvorbě zřejmě zamýšleno…šero, suť a vlhkej vzduch tuhle tryznu završenou spoluprácí s dalším umělcem „Heath Crosslet“ libujícím si v nehezkejch věcech, ještě umocnily. Ze spárů nastupující melancholický letargie nás naštěstí vytrhla atmosféra zmíněnýho foyer, kde úřaduje výborná kavárna, kterou po naší návštěvě nelze než doporučit.

 

S naprosto libovým zvukem přišly po depkopidním začátku na řadu živý hudebníci a vzhledem ke konceptu akce, se žádná óda na radost opět nekonala. Návštěvníci rozeseti v hledišti na židlích a různě postávající u stěn…ne a ne přijít blíže k pódiu…dostali těžkotonážní porci sludgeovýho doomu v podání dvou borců ze Žiliny (kytara, bicí…bez zpěvu), kterej díky oranžovo rudě projekcí nasvícenýmu umělýmu kouři působil přesně dle názvu debutního LP „The Magic of Macabre“. Tohle LP vyšlo loni ve vymazlenym gatefoldu v rudym provedením včetně vlastního nosiče…mrkni na to. MÖBIUS se sice dočkal prvního proma již v roce 2010, ovšem borci působící taky v thrashcorový drtičce Boiling Point nechali svý nápady řádně uhnít a na výsledku je to znát. Vzhledem k absenci zpěvu a monotónní projekci k jejich setu dílu ke konci bohužel začal docházet krapet dech. Z desky na vyšší hlasitost (dle návodu na bandcampu) si ovšem slušně chrochtám.

Mobius

Hlavním lákadlem akce pro mě samozřejmě byli pražští THE CORONA OF LANTERN (toto jméno asi není potřeba blíže představovat) a to nejen v rámci příprav na zmíněnou recku debutního alba „Consuming the Tempest“, ale i velkým očekáváním, co tihle ostřílení hudebníci v tomto spojení předvedou. Očekávání byla samo naplněna. Hutnej sludge-doom s parádní atmosférou, ovšem vzhledem k obsazení s moderním ksichtem. Vlastní set byl od image (čekuj fotky) přes projev až po naprostou hudební suverénnost, bez jakýkoli kaňky. Společně s čistym a čitelnym zvukem, na kterym si kapela zakládá (což není v ranku úplně obvyklý), to byla prostě jízda jak ze záhrobí. Stroboskop byl v temnotě sálu víc nepříjemnej než blesk mýho foťáku a s kouřem mistři stage taky nešetřili. Celkovej dojem…pecka! Mrkni na bandcamp, zajdi na nejbližší koncert a čekej recku (bodama šetřit asi nebudu).

The Corona of Lantern

S pocitem naprostý spokojenosti po parádnim setu s kávičkou a cigárkem jsem se viděl už jednou nohou v posteli, ovšem zvukovka BLUES FOR THE REDSUN mě opět nalákala do sálu. Po spuštění celýho početnějšího ansámblu se mi zatajil doslova dech. Dvě kytary, basa, bicí, noise a řev v kompozicích úměrně dlouhejch žánru dokázali napumpovat publikum a přilákat jej k pódiu stejně jako pecky předchozí kapely. Projekce, která ustanula se zmíněnou předchozí kapelou čistě jen na logu nabídla u BFTR asi nejbizarnější podívanou večera a vlastní hudební složku bych asi šoupnul v bizarnosti taky na první místo. Kouře ubylo, noisu přibylo a tenhle set byl alespoň pro mě dnešní nejlepší vystoupení. Mrkni na bandcamp…ovšem pouze na vlastní nebezpečí!

BFTR

K mýmu velkýmu překvapení jsem potkal Kubu Vitáka (znáš ho z death metalový úderky Purnama nebo z moderně střiženýho HC metalu Capture of Kill) z Metal for Hope, kterej mě naprosto zaskočil tím, že ve formaci NEW HATE FORM je na postu zpěváka. Takže jsem si návštěvu Varšavy protáhl o další kapelu a vážení, chybu jsem rozhodně neudělal. I když mi úplně pod vousy nelezly občasný metalcore prvky kompozic, tak set jako celek, nebyl vůbec špatnej. Naprosto využitej potenciál dvou kytar, dokonalá sehranost hudebníků, který maj sice evidentně něco nahráno, ovšem v týhle sestavě tvořej teprve něco málo přes rok, Kubova komunikace s publikem a další projekce…dobrá práce. Konceptuálně zapadl band do dnešního programu svou disharmonickou stránkou, mocnýma downtempama a ne příliš veselou atmosférou, kterou tvorba vyzařovala. Určitě kapelu minimálně na bandzone koštni.

New hate Form

Z posledního setu před půlnocí, kterej měl na svědomí týpek z Bratislavy jsem viděl pouze přípravu pódia. Takže si budeš muset udělat na ANGEL EPILEPSIA názor sám.

 

Pokud bych měl akci shrnout, tak u mě opět zvítězilykytary nad elektronikou. Zvuk patřil k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost letos podstoupit. Celková organizace na jedničku. Prostory vynikající a pro návštěvníky zajištěnej maximální komfort za lidový vstupný. Za mě palec nahoru!

 

Čekuj fotky i uvedený linky a zatím zdar.

 

Grinch

vložil: Grinch | 3.10 2016 | komentářů: 0 | zobrazeno: 1659x
Tisk
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Tento článek se zatím nikomu nelíbí

Pro hodnocení se musíte přihlásit.
Zobrazit odkazy ke sdílení
Krátký odkaz:


Celý odkaz:


html odkaz: